Głosowanie, wybory

i

Autor: Art Service/Super Express Głosowanie, wybory

Okropne

Były minister mówi, co się stanie z osobami, które nie zagłosują w referendum. Ponura wizja

2023-08-29 12:06

Były minister spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego Jacek Czaputowicz ocenił pomysł przeprowadzenia referendum w tym samym terminie, co wybory parlamentarne, czyli 15 października. Opisuje też, co się stanie z osobami, które odmówią wzięcia udziału w tym pierwszym. Okropne!

Jacek Czaputowicz nie kryje się ze swoją krytyką wobec referendum. Według niego adnotacje komisji wyborczej przy nazwiskach osób, które odmówią udziału w referendum. Mogą utworzyć „listę proskrypcyjną przeciwników władzy” Jak stwierdził w tekście w „Rzeczpospolitej”, to bezczelność, na którą „nawet komuniści się nie zdecydowali".

- Ten system został tak stworzony, żeby tych, którzy nie odbiorą karty, nie chcą wziąć udziału w wyborach, jakoś napiętnować. Komisje mają odnotowywać w spisie wyborców fakt odmowy przyjęcia karty referendalnej – mówił polityk w TVN. - Jest to cofnięcie nas do czasów komunizmu, gdzie Polacy obawiali się bojkotować wybory, obawiali się konsekwencji. A poza tym jest to złamanie zasady tajności głosowania – dodał.

Według niego oczywiste jest, że jeśli ktoś odmówi przyjęcia karty z pytaniami referendalnymi, w jasny sposób da do zrozumienia, że nie popiera PiS-u.

- Jeszcze wczoraj były badania opinii publicznej. Tam 99 proc. członków PiS powiedziało, że weźmie udział w referendum, a 1 proc. jeszcze się zastanawia. Teraz ten, który odmówi przyjęcia karty, to przecież jest oczywiste, że nie głosował na PiS. I jego nazwisko zostanie oznaczone jako wróg tej władzy, więc będzie to taka lista proskrypcyjna – stwierdził Jacek Czaputowicz.

Były szef MSZ uznał, że z powodu szantażu moralnego frekwencja w referendum będzie duża. Podkreślił, że komisja wyborcza nie powinna mieć wiedzy, jak ktoś głosował i w jego opinii jest to pogwałcenie praw wyborczych.

Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum, które będzie zawierać cztery pytania?
M. KIERWIŃSKI: NIE WEZMĘ UDZIAŁU W REFERENDUM, TO HUCPA KACZYŃSKIEGO
Listen on Spreaker.