Skok Wołomin

i

Autor: Shutterstock, East News Skok Wołomin

Główny oskarżony w aferze SKOK

Były agent WSI chciał uciec z Polski. Prokuratura zarzuca mu 927 przestępstw

2022-10-20 12:53

Do zatrzymania Piotra P. doszło w apartamencie w centrum Warszawy, który były agent WSI miał wynajmować na syna. Według ustaleń mediów mężczyzna chciał wylecieć z kraju, jednak jakiś czas temu skończyła mu się ważność dowodu osobistego. Czekając na wydanie nowego dowodu miał pomieszkiwać poza Warszawą.

Były agent Wojskowych Służb Informacyjnych zatrzymany

Informacje o zatrzymaniu Piotra P. potwierdził rzecznik śródmiejskiej policji podinspektor Robert Szumiata.

Policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I zatrzymali Piotra P. poszukiwanego celem odbycia czterech lat kary pozbawienia wolności. Mężczyzna szykował się do wyjazdu z kraju. Jak przyznał policjantom, był już spakowany - przekazał rzecznik. 

Piotr P. wyszedł z aresztu w 2021 roku. Przebywał tam od niemal siedmiu lat. Wówczas obrońca mężczyzny mec. Adama Gomuła przekazał, że wpłacono już 1,2 mln zł poręczenia majątkowego w tej sprawie. Sąd ustalił też zabezpieczenie hipoteczne w wysokości 800 tys. zł.

Piotr P. to były agent WSI

Piotr P., to były agent Wojskowych Służb Informacyjnych, ale także jeden z głównych podejrzanych w tzw. aferze finansowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie. Prokuratura zarzuca mu popełnienie 927 przestępstw.

Afera SKOK Wołomin. Zatrzymano znanego biznesmena

Jak wskazano w oskarżeniu, P. miał kierować grupą przestępczą, która zajmowała się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek z wołomińskiego SKOK-u. Według śledczych oskarżony prowadził działalność zmierzającą do ukrycia przestępczego pochodzenia pieniędzy z wyłudzonych pożyczek i kredytów w SKOK w Wołominie. Mężczyzna miał "wyprać" ponad 358 mln zł, za co grozi mu do 15 lat więzienia.

Z ustaleń prokuratury wynika, że Piotr P. przyjmował przelewy i gotówkę na swoje konto, i konta innych członków wołomińskiego SKOK. Według śledczych pieniądze miały być następnie transferowane dalej, a dla zachowania pozorów legalności mężczyzna zawierał fikcyjne pożyczki, umowy przejęcia wierzytelności i umowy inwestycyjne, związane z działalnością podmiotów gospodarczych. Ostatecznie środki te były przeznaczane na zakup ruchomości oraz nieruchomości w Polsce i za granicą.

SKOK Wołomin upada w 2015 roku

Upadłość SKOK-u Wołomin została ogłoszona w lutym 2015 r. Według szacunków prokuratury, szkoda z tytułu niespłaconych pożyczek i kredytów wynosi ponad 2,5 mld zł.

W innym procesie toczącym się z przerwami od 2015 r. P. jest oskarżony o zlecenie brutalnego pobicia wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował działalność SKOK Wołomin.

Brutalny mord podczas libacji w Wołominie

Dlaczego rosyjscy poborowi tak szybko giną na froncie?

Generał wyjaśnia! Włącz podcast i posłuchaj.

Listen to "Rosjanie idą na front BEZ SZKOLENIA. Gen. Kraszewski: ich żywotność od kilku minut do kilku godzin! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.