Burza w sprawie protestów wyborczych! Bodnar oskarża, Sąd Najwyższy odpowiada

2025-07-01 11:19

Spór o dostęp do akt wyborczych eskaluje! Sąd Najwyższy stanowczo odpowiedział na zarzuty Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, który oskarżył go o uniemożliwienie mu wglądu do akt spraw dotyczących protestów wyborczych. Czy rzeczywiście doszło do naruszenia prawa i kto ma rację w tym sporze? Padły słowa o "nieprawdziwych twierdzeniach"!

Adam Bodnar

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express; Shutterstock

Adam Bodnar w swoim poniedziałkowym wpisie argumentował, że jako Prokurator Generalny, z mocy prawa jest uczestnikiem postępowania przed Sądem Najwyższym w przedmiocie rozstrzygnięcia protestów wyborczych i stwierdzenia ważności wyborów. Powołał się na art. 96a § 3 ustawy o Sądzie Najwyższym, który gwarantuje mu dostęp do akt sprawy.

Zobacz: Jest nowy, sensacyjny sondaż partyjny. Nie pokazujcie wyników Donaldowi Tuskowi

- Sąd Najwyższy uniemożliwił jednak Prokuratorowi Generalnemu zapoznanie się z aktami. Stanowi to rażące naruszenie zasad określonych w Kodeksie wyborczym, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz Kodeksie postępowania cywilnego – napisał Bodnar, dodając, że przekazał swoje stanowisko w tej sprawie I prezes Sądu Najwyższego.

We wtorkowym oświadczeniu, Sąd Najwyższy odniósł się do zarzutów postawionych przez Adama Bodnara, kategorycznie zaprzeczając tym twierdzeniom. - Informujemy, że wszystkie 214 wniosków o wgląd do akt, które dwóch upoważnionych prokuratorów złożyło 30 czerwca 2025 r. około godz. 15 w punkcie obsługi interesanta, zostało pozytywnie rozpatrzonych przez sędziego przewodniczącego Wydziału I Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – zapewnia SN.

Zobacz: Tych polityków Polacy darzą największym zaufaniem! Pozycja Tuska daje do myślenia!

Sąd Najwyższy podkreślił, że prokuratorzy mogą przeglądać akta w godzinach pracy czytelni akt Sądu Najwyższego. Do oświadczenia załączono także skany wniosków o udostępnienie wglądu do akt.

Spór pomiędzy Sądem Najwyższym a Prokuratorem Generalnym nabiera szczególnego znaczenia w kontekście dzisiejszej decyzji SN dotyczącej ważności wyborów prezydenckich. Posiedzenie poświęcone rozstrzygnięciu tej kwestii odbędzie się o godz. 13 w największej sali Sądu Najwyższego, a jego przebieg będzie transmitowany. Rozpatrzenie wszystkich protestów wyborczych, których do SN wpłynęło około 56 tys., stanowi kluczowy punkt tego procesu.

Polityka SE Google News
Sonda
Czy wybory prezydenckie powinny zostać unieważnione?
P. JAKI: TUSK I BODNAR ZORGANIZOWALI PRZESTĘPCZY PROCEDER
DUDEK o polityce
FAŁSZERSTWA PRZY LICZENIU GŁOSÓW? DRUGI POLAK W KOSMOSIE I ZŁY SONDAŻ DLA RZĄDU! | DUDEK o polityce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki