Mateusz Morawiecki

i

Autor: TOMASZ GOLLA / SUPER EXPRESS

Burza po słowach Morawieckiego. "Wykorzystanie informacji wewnętrznych do własnych celów"

2022-07-15 18:22

"Premier Mateusz Morawiecki mógł złamać prawo, informując na konferencji prasowej o szczegółach dotyczących kontraktów na gaz z Norwegii" – wynika z ustaleń Onetu. Jak czytamy szef rządu zrobił to, zanim gazowy gigant PGNiG wydał w tej sprawie komunikat giełdowy. - Wszystko jedno, kto to ogłasza: czy to jest dozorca na parkingu, ciotka Tekla, czy premier. To jest wykorzystanie informacji wewnętrznych do własnych celów – mówi Onetowi Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Mateusz Morawiecki o gazie z Norwegii

W czwartek premier powiedział, że w tym roku PGNiG zakontraktuje 5 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii. - To jest ewidentne złamanie prawa - mówi Onetowi Piotr Woźniak, były minister gospodarki i prezes PGNiG w latach 2016-2020. - Komunikat giełdowy ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi informacjami. Kropka. Wszystko jedno, kto je ogłasza: czy to jest dozorca na parkingu, ciotka Tekla, czy premier - dodał Woźniak.

Jak podaje Onet rynek od tygodni czeka na informacje dotyczące dopięcia umów na norweski gaz. Spółki giełdowe muszą informować o wszystkich kluczowych z ich punktu widzenia zdarzeniach, tak by wszyscy uczestnicy rynku mieli rzetelną i taką samą wiedzę o kondycji danej firmy, w którą chcą zainwestować.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Woźniak ostro o Mateuszu Morawieckim

- To jest wykorzystanie informacji wewnętrznych do własnych celów - powiedział Onetowi Woźniak. - Nie będę oczywiście spekulował jakich, bo mnie to nie interesuje - dodał. Po konferencji premiera kurs akcji gazowego giganta zaczął spadać. Dopiero przed zamknięciem sesji giełdy notowania nieco wzrosły, ale nie wróciły już do poziomu sprzed wystąpienia szefa rządu.

- Inna nazwa na rozpowszechnianie informacji ze spółki giełdowej w trybie innym niż komunikat przez osoby niepowołane to "insider trading", które ma swoją kwalifikację karną w prawie polskim i w prawie międzynarodowym – dodaje Woźniak.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany