Mur będzie mierzyć 186 kilometrów, a jego wysokość to 5,5 metra. 5 metrów będą stanowić stalowe słupy, które zakończy półmetrowy zwój z drutu kolczastego. Do budowy zostanie wykorzystane ponad 50 tys. ton stali. Przy zaporze rozstawione będą również kamery i czujniki ruchu. Pracownicy będą działać na 4 różnych odcinkach, 24 godziny na dobę.
Budowa a środowisko
Jak zwracają uwagę aktywiści, budowa zaszkodzi środowisku, a według doniesień pierwsze skutki już są widoczne. Działacze informują, że z powodu zasieków ucierpiały żubry. Na negatywne skutki inwestycji dla flory i fauny wskazują też dokumenty Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarła Gazeta.pl.
“Budowa zapory niechybnie będzie wiązała się z nieudogodnieniami dla lokalnej społeczności, jednak naszą największą obawą są nieodwracalne szkody wyrządzone przyrodzie” - napisali kontrolerzy NIK. Przypomnieli także, że “Puszcza Białowieska i jej okolice to unikalny na skalę światową obiekt przyrodniczy, wpisany na listę UNESCO, miejsce, które jako obywatele kochamy i czujemy się w obowiązku bronić”.