Putin

i

Autor: AP Putin

Wojna na Ukrainie

Brytyjski ekspert: Prawdziwym wyborem Putina jest dacza albo cmentarz

2023-02-13 17:54

Znany brytyjski publicysta Edward Lukas udzielił wywiadu estońskiej telewizji ETV. - Obecnie prawdziwym wyborem Władimira Putina jest albo dacza, albo cmentarz. Ta wojna to katastrofa i dlatego jest to kierunek, w którym zmierza rosyjski dyktator - powiedział Lucas.

Lucas - po Putinie nastąpi coś gorszego

W wywiadzie udzielonym estońskiej telewizji Edward Lukas, autor książki pt. "Nowa zimna wojna. Jak Kreml zagraża Rosji i Zachodowi", stwierdził, że - „ po Putinie nastąpi coś gorszego, jakaś junta, której jeden z elementów będzie wyglądał dobrze w oczach Zachodu". Dodał też, że obawia się częstej w historii mylnej interpretacji przemian w Rosji. Według Lucasa mamy naprawdę niewielkie zdolności analityczne pozwalające zrozumieć to, co naprawdę dzieje się teraz w Rosji.

Zachód musi przyśpieszyć pomoc Ukrainie

Ekspert zauważa też, że w Rosji dostrzec już można zalążki wojny domowej, szczególnie widoczne poprzez rozwój prywatnych armii. Lucas, zapytany o oświadczenie Kremla, w którym ostrzega się przed trudnością rozróżnienia zachodniej pomocy udzielanej Ukrainie od bezpośredniego zaangażowania, zasugerował zignorowanie moskiewskiej propagandy - "jeśli nie podoba im się sytuacja, w której czują się narażeni na atak, nie powinni byli rozpoczynać wojny przeciwko innemu państwu". Dodał, że jeśli Rosja chce uporać się z innymi aspektami wojny, co do których ma obiekcje, musi ją po prostu skończyć. Według Lucasa kraje zachodnie powinny znacząco przyśpieszyć pomoc Ukrainie, konieczne jest przekazanie myśliwców, które ukraińscy  żołnierze potrafią już obsługiwać - jak MiGi - czy tych, których obsługi mogą nauczyć się szybko, jak F-16.

Sonda
Czy Putin przegra wojnę?
Express Biedrzyckiej - PŁK PIOTR LEWANDOWSKI