Bronisław Komorowski

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express, Andrzej Zbraniecki/Super Express Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski kończy 70 lat! Dzieci, żona, pochodzenie - sylwetka byłego prezydenta

2022-06-04 5:00

Urodziny Bronisława Komorowskiego. 4 czerwca 2022 roku były prezydent obchodzi okrągłe urodziny. Bronisław Komorowski ma teraz 70 lat. Z tej okazji przypominamy najciekawsze informacje z życia polityka. Przyglądamy się, jak rozwijała się jego kariera i zaglądamy do życia prywatnego.

Bronisław Komorowski - opozycjonista od młodych lat

Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich. Edukację rozpoczął w Pruszkowie, natomiast do szkoły średniej uczęszczał w Warszawie. Ukończył XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida. Już jako uczeń brał udział wiecach organizowanych w związku z wydarzeniami marcowymi. W 1971 roku po raz pierwszy został zatrzymany za działalność opozycyjną. 

Przez wiele lat Bronisław Komorowski był harcerzem. Na studiach pełnił w ruchu nawet rolę instruktora. Ciekawostką jest, że to właśnie w harcerstwie polityk poznał swoją przyszłą żonę. 

Młody Bronisław Komorowski kontynuował edukację na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety nie było łatwo i przyszłemu prezydentowi nie udało się zaliczyć pierwszego roku. Rok później ponownie przyjęto go jednak na studia i tym razem poszło już zdecydowanie lepiej. Polityk został nawet prezesem Koła Naukowego Historyków UW!

Bronisław Komorowski walczył o niepodległość

Życie byłego prezydenta było wypełnione masą aktywności. W latach 1977-1980 pracował jako stażysta w dzienniku “Słowo Powszechne”. Był także jednym z założycieli niezależnego wydawnictwa Biblioteka Historyczna i Literacka. 

Komorowski mimo szeregu obowiązków, nie odpuszczał także działalności opozycyjnej. Zaangażował się chociażby w Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Za zorganizowanie wspólnie z jego członkami manifestacji, został skazany na karę miesiąca aresztu. 

W 1980 przyszły prezydent dołączył do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność. Od grudnia 1981 do czerwca 1982 był internowany w Jaworzu. Po zwolnieniu rozpoczął pracę nauczyciela w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie. Nie zaprzestał także działalności opozycyjnej. Był m.in. jednym z założycieli podziemnego pisma “ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne”. 

ZOBACZ TAKŻE: Tak Bronisław Komorowski poznał Ludwika Dorna. Mówi o nim "Ludek". Łzy cisną się do oczu

Kariera polityczna Bronisława Komorowskiego 

Od 1989 do 1990 roku polityk był dyrektorem gabinetu ministra Aleksandra Halla w Urzędzie rady Ministrów. Później z kolei pełnił funkcję cywilnego wiceministra obrony narodowej ds. wychowawczo-społecznych. 

W 1991 i 1993 roku z powodzeniem uzyskiwał mandat poselski jako bezpartyjny kandydat Unii Demokratycznej. W 1994 przystąpił do Unii Wolności, a już rok później objął funkcję jej sekretarza generalnego. 

W wyborach w 1997 zdobył mandat poselski jako kandydat AWS. Trzy lata później został ministrem obrony narodowej i pełnił tę funkcję przez rok. To właśnie w tym czasie związał się z Platformą Obywatelską i to z list tej partii startował do Sejmu IV kadencji. Uzyskał mandat również do Sejmu V kadencji, a w 2005 roku został wicemarszałkiem izby. W kolejnych wyborach w 2007 roku startował z pierwszego miejsca na liście PO. 

10 kwietnia 2010 roku miała miejsce katastrofa smoleńska, w której zginął ówczesny prezydent Lech Kaczyński. W oparciu o art. 131 Konstytucji RP z 1997, Komorowski jako Marszałek Sejmu wykonywał przez trzy miesiące obowiązki głowy państwa. 

W 2010 Bronisław Komorowski został prezydentem. Jego kontrkandydatem był Jarosław Kaczyński, jednak w II turze zdobył on jedynie 36,45 proc. głosów.

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ BRONISŁAW KOMOROWSKIEGO. TAK SIĘ ZMIENIŁ PRZEZ LATA:

Życie prywatne Bronisława Komorowskiego - żona, dzieci, myślistwo 

Bronisław Komorowski ożenił się w 1977 roku z Anną Dembowską. Początkowo para chciała wziąć ślub w Jerozolimie, jednak zrezygnowała z pomysłu ze względu na trudność w organizacji takiego przedsięwzięcia. 

Komorowscy mają pięcioro dzieci: Zofię (ur. 1979), Tadeusza (ur. 1981), Marię (ur. 1983), Piotra (ur. 1986) i Elżbietę (ur. 1989).

Prywatnie polityk ma słabość do myślistwa. Oficjalnie w czasie pełnienia obowiązków prezydenta, Komorowski nie oddawał się swojemu hobby, jednak według informatorów “Faktu” jeździł na tajne polowania.

Express Biedrzyckiej 03.06 (Włodzimierz Cimoszewicz, płk Andrzej Kruczyński, Krzysztof Kwiatkowski) Sedno Sprawy: Artur Soboń
Sonda
Jak oceniasz prezydenturę Bronisława Komorowskiego?
Nasi Partnerzy polecają