Anna Fejcher, Anna Pankowska-Gałaj

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Anna Fejcher, Anna Pankowska-Gałaj

Brawo! W tym ministerstwie dają szansę niepełnosprawnym

2018-07-17 12:00

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną? To daje same korzyści! Przykładem na to może być ministerstwo zdrowia. W resorcie kierowanym przez Łukasza Szumowskiego pracują cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną, co czyni go przodownikiem wśród ministerstw w tej kwestii. A co najważniejsze, obie strony są zadowolone. My zaś, by się o tym naocznie przekonać, sprawdziliśmy w samym urzędzie, jak odbywa się taka współpraca.

Jedną z pracownic ministerstwa zdrowia z niepełnosprawnością intelektualną jest 29-letnia Anna Fejcher. Jak jej się pracuje w resorcie?

- W ministerstwie pracuję od września. Zajmuję się między innymi oprowadzaniem gości do pana ministra i wiceministrów, zajmuję się też korespondencją, pomagam innym przy pracach. Lubię swoją pracę, moje koleżanki, i kolegów. W czasie wolnym pływam, mam nawet kilka medali z zawodów, jeżdżę też konno – mówi nam. Pani Ania była nawet reprezentantką na forum ONZ, które poświęcone było m.in. problematyce zatrudnianiu osób z Zespołem Downa. Tam wygłosiła krótkie przemówienie po… angielsku!

O to, jak współpracuje się z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, zapytaliśmy Dyrektor Generalną Ministerstwa, Annę Pankowską.

Pani Ania jest u nas pełnoprawnym pracownikiem. Pracuje na pół etatu, podlega wszelkim wymaganiom i obowiązkom tak jak inni pracownicy. Ministerstwo współpracuje z centrum "Dzwoni". To fundacja, która nas wspiera przy zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są u nas cztery takie osoby i właściwie co pół roku poszukujemy takich pracowników. Na nasze określone potrzeby i zakres zadań Fundacja zaproponowała nam współpracę z Panią Anią, potem rozmawialiśmy już z nią i pytaliśmy, czy zechce u nas pracować. I szczęśliwie dla nas zgodziła się. Fundacja pomaga nam również przy przygotowaniu tych osób do pracy, wspomaga nas gdy już są u nas zatrudnione, ale i szkoli resztę pracowników, którzy będą współpracować z nowozatrudnioną osobą

- opowiada nam. - Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną niesie za sobą ogromne plusy. Poprawia się atmosfera w zespołach, jesteśmy dla siebie po prostu milsi, bardziej tolerancyjni, łatwiej wybaczamy sobie słabości. To dla nas bardzo duży dar, a dla tych osób taka praca to kolosalne wyzwanie. Zyskujemy jednak bardzo lojalnych pracowników. Osoby z niepełnosprawnością pracują też u nas jako woźni, wspomagają sekretariaty, wprowadzają dane do systemu – dodaje.

Ministerstwo zdrowia otrzymało nawet wyróżnienie „Ambasador Zatrudnienia Wspomaganego”. - To dla nas ogromna nagroda. Mam nadzieję, że z naszych dobrych praktyk skorzystają inni. Prowadzimy rozmowy z Prezesem NFZ i mamy nadzieję, że wkrótce w każdym oddziale NFZ fundacja "Dzwoni" rozpocznie współpracę i osoby z niepełnosprawnością intelektualną zasilą szeregi ich pracowników. Rekomenduję też wszystkim pracodawcom, żeby poszli w nasze ślady i przy zatrudnianiu takich osób skorzystali z pomocy organizacji, które na co dzień zajmują się wdrażaniem osób z niepełnosprawnością intelektualną na różne stanowiska pracy – kwituje Anna Pankowska.

A jak to wygląda w innych ministerstwach? Postanowiliśmy o to zapytać, lecz odpowiedzi, które dostaliśmy, były co najmniej rozczarowujące. Niektóre (nieliczne) resorty wprost powiedziały, że nie zatrudniają osób z niepełnosprawnością intelektualną. Inni nie chcieli nam podać tej informacji, zasłaniając się szczególną troską o ochronę danych osobowych