Ksiądz

i

Autor: Pixabay Kradzieży z włamaniem dokonało dwóch mężczyzn w Pieniężnie (woj. warmińsko-mazurskie). Celem ich skoku była plebania. Zdj. ilustracyjne.

Bp Długosz o pedofilii w Kościele. Jego słowa wielu rozwścieczą

2021-08-14 11:01

Biskup Antoni Długosz podzielił się 11 sierpnia swoimi rozważaniami na temat Kościoła z wiernymi. Omówił wiele historycznych wydarzeń, by ostatecznie dojść do problemu pedofilii wśród księży. Wiele osób może być wściekłych po jego słowach.

Biskup Antoni Długosz zaczął od kwestii utajania lub ignorowania przez niektórych duchownych doniesień o molestowaniu nieletnich przez księży. Jego mowy na Jasnej Górze słuchali między innymi metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo, biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski i biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. - Z wielkim bólem przeżywamy zaplanowany atak na biskupów. Wiąże się to z oskarżeniami, że niektórzy z nich zlekceważyli zatroskanie o skrzywdzonych przez księży ludzi, bagatelizując sprawców tych czynów – mówił. Padły także słowa o przebaczeniu. - Kiedy ksiądz grzeszy, biskup wzywa go na rozmowę, upomina, wyznacza pokutę, po której, jeśli otrzymuje od księdza chęć poprawy, przebacza mu i daje szansę dobrego życia i duszpasterskiej pracy – kontynuował biskup. Według niego biskup ma być jak ojciec, który szansę marnotrawnemu synowi, a gdy staje się „prokuratorem” sprzeciwia się swojemu powołaniu. W swojej mowie zaznaczył także, ze pedofilia jest problemem społecznym.

Nie przegap: Wyrok dla Kościoła w Polsce. Regulacja opłat, koniec funduszu kościelnego, etat dla księży

- Przedstawicielka policji kryminalnej landu Dolnej Saksonii ds. prewencji przeciwko seksualnym przestępstwom poinformowała, że aż 95 proc. wykroczeń pedofilskich występuje w rodzinach, 5 proc. obejmuje środowiska szkolne, artystyczne, medyczne, sportowe, w tym 0,25 proc. dotyczy duchownych. Wydaje się, że analogiczna sytuacja występuje w naszym kraju. Zaplanowany atak środowisk wrogich Kościołowi celowo nagłaśnia tylko ów niewielki procent przestępstw księży- powiedział Biskup Antoni Długosz. Te słowa z pewnością rozwścieczą wielu.

Zobacz: Koszmar Julii Przyłębskiej na dworcu! "Tłumaczyłam, że jestem z dzieckiem". Dramatyczna relacja

Na słowa arcybiskupa Długosza zareagował ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Uważa, ze te wypowiedzi należą się przeprosiny. - Wszyscy mają prawo oczekiwać jednoznacznej postawy przełożonych kościelnych wobec dramatu wykorzystania seksualnego oraz krzywdy osób w ten sposób zranionych w dzieciństwie. Niestety słowa biskupa Antoniego Długosza wypowiedziane publicznie na Jasnej Górze dnia 11 sierpnia br. rozmijają się z tą postawą i pogłębiają cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, są też szkodliwe dla podejmowanych przez Kościół w Polsce działań. Wypowiedź ta domaga się publicznych przeprosin - mówił.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany