Ochrona, ochroniarz

i

Autor: Tomasz Radzik

BOR przestaje istnieć! Służba Ochrony Państwa rozpoczyna swą działalność

2018-02-01 13:45

Od 1 lutego do lamusa odchodzi Biuro Ochrony Rządu. W jej miejsce rozpoczyna swą działalność nowa formacja - Służba Ochrony Państwa. Według ustawy SOP ma zyskać względem poprzednich służb m.in. nowe uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze. Jak zapewnia MSWiA funkcjonariusze, którzy pracowali w BOR i pozostaną na swoich stanowiskach nie będą stratni finansowo na tej zmianie.  

1 lutego weszła w życie ustawa, która powołuje Służbę Ochrony Państwa. Projekt ustawy w tej sprawie MSWiA przedstawiło w maju 2017 r., parlament uchwalił ją w grudniu, a prezydent podpisał w styczniu. Według zapewnień ministerstwa Joachima Brudzińskiego SOP będzie formacją wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób i obiektów w państwie, liczniejszą i wyposażona w nowe narzędzia względem BOR.

Wśród podstawowych różnic pomiędzy SOP a BOR wymienić można:
- rozszerzenie kręgu obiektów, które znajdują się pod ochroną (może je wskazywać szef MSWiA)
- wykonywanie zadanń polegających na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów
- przeprowadzanie czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących chronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających (np. możliwość zakładania podsłuchów, kontroli korespondencji i zawartości przesyłek)
- w określonych okolicznościach możliwość korzystania z tajnej współpracy np. dziennikarzy

 

 

Działaniem SOP będzie kierował komendant. Nowością jest to, że otrzyma on status centralnego organu administracji rządowej, co przyspieszy i usprawni proces decyzyjny. To on określi zakres ochrony, jakim należy objąć określoną osobę. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów został nim dotychczasowy szef BOR. Ustawa stanowi także, że wszyscy funkcjonariusze i pracownicy pracujący w BOR w dniu wejścia w życie ustawy staną się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami SOP na tych samych zasadach, co dotychczas. Następnie w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy komendant przedstawi wszystkim pisemne propozycje określające nowe warunki pełnienia służby, pracy lub warunki płacy. Jeżeli funkcjonariusz albo pracownik SOP w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nie otrzyma takiej propozycji to w ciągu następnych trzech miesięcy jego stosunek pracy wygaśnie. Podobnie będzie, jeśli przedstawiona propozycja nie spotka się z akceptacją funkcjonariusz lub pracownika.

Docelowo - po roku 2022 - w SOP ma służyć większa liczba pracowników (planowane 3 tys. funkcjonariuszy względem obecnie pracujących w BOR ok. 2 tys. osób). Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do SOP zostaną poddani m.in. badaniom wariografem, czyli wykrywaczem kłamstw. Ustawa wprowadza obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez wszystkich funkcjonariuszy, co według autorów ustawy ma zapewnić transparentność formacji.

Nowa formacja pojawiła się już ze swoim oficjalnym kontem na Twitterze:

 

 

Zobacz także: Wypadek prezydenta Dudy - UJAWNILI szokujące informacje