SPECJALNA AKCJA MON

Błaszczak uczy Polaków na żołnierzy. Każdy może się zgłosić na szkolenie wojskowe. Wiemy jak!

Zagrożenie ze Wschodu jest coraz większe, nic więc dziwnego, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (53 l.) zaprasza na akcję jednodniowych szkoleń wojskowych dla dorosłych Polaków. Udział jest całkowicie darmowy, a organizatorzy stawiają tylko trzy warunki – odpowiedni wiek, obywatelstwo oraz ubiór.

„Trenuj z wojskiem” - specjalna akcja Ministerstwa Obrony Narodowej 

Seria jednodniowych szkoleń pod nazwą „Trenuj z wojskiem” odbędzie się w osiem kolejnych sobót od 8 października do 26 listopada w 17 jednostkach wojskowych. Co tydzień szkolenia będą przeprowadzane w czterech miastach od godziny 8 do 16. Pełny harmonogram wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej MON – https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/trenuj-z-wojskiem--szkolenia-wojskowe-dla-kazdego.

Jedyne warunki, jakie stawia się chętnym, to wiek od 18 do 65 lat, posiadanie obywatelstwa wyłącznie polskiego oraz odpowiedni do ćwiczeń ubiór. W trakcie szkolenia uczestnicy będą uczyć się podstawowych rzeczy – takich jak korzystanie z mapy w terenie, rozpalanie ognia czy uzdatnianie wody. Czeka ich także szczególnie ważny w czasie wojny trening bojowy, który obejmuje walkę wręcz, rzucanie granatem, reagowanie na ostrzał oraz naukę strzelania. Ta ostatnia odbędzie się bez amunicji ostrej – na symulatorach Śnieżnik i systemach ASG.

Jak wziąć udział w szkoleniu wojskowym MON? 

Aby wziąć udział w akcji „Trenuj z wojskiem”, należy się zgłosić do właściwej jednostki wojskowej. Zgłoszenia przyjmowane są do godz. 13 dnia poprzedzającego szkolenie, zarówno przez internet, telefonicznie, jak i osobiście. Organizatorzy zapewniają wyżywienie i ubezpieczenie na czas szkolenia. – Proponujemy cykl szkoleń dla środowiska cywilnego w odpowiedzi na sygnały społeczne i zapotrzebowanie na tego rodzaju zajęcia. To jednodniowe szkolenie będzie na tyle ciekawe i różnorodne, że pozwoli kompleksowo zapoznać uczestników ze specyfiką wojskowej codzienności – mówi „SE” oficer prasowy, kpt. Marcelina Kusza-Sulowska z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. 

Błaszczak czy Piłsudski? Nie uwierzysz, jak uczcili ministra obrony narodowej. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 177 [WIDEO]