Mariusz Błaszczak; Donald Tusk

i

Autor: Art Service / Super Express; AP Photo/Petr David Josek

rok od zaprzysiężenia

Błaszczak surowo ocenia rząd Tuska: Najbardziej leniwy w historii

2024-12-13 7:24

Właśnie 13 grudnia mija rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. - To najbardziej leniwy i indolentny rząd w historii - ocenił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, pytany przez PAP o ocenę. Zdaniem wiceszefa PiS, w 12 miesięcy totalnie podeptano konstytucję, ustawy i proces stanowienia prawa jaki obowiązywał po 1989 roku w Polsce.

Pierwsza rocznica rządu Donalda Tuska

W piątek 13 grudnia 2024 roku przypada pierwsza rocznica powołania rządu Donalda Tuska. Szef klubu PiS pytany przez PAP, jak ocenia ten rok ocenił, że dużo osób jest rozczarowanych działaniami rządu. - Kompletnie nie jestem tym zaskoczony. Dobrze pamiętam pierwszy rząd Tuska i doskonale wiedziałem, że tym razem będzie albo tak samo albo jeszcze gorzej - dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Dopytywany, co ma na myśli, Błaszczak powiedział, że "Donald Tusk i jego gabinet brzydzą się ciężką pracą – tak było zawsze".

W tej kadencji dodatkowo doszły jeszcze napięcia wewnątrzkoalicyjne. To połączenie totalnie sparaliżowało możliwość wprowadzania jakichkolwiek konstruktywnych programów prospołecznych czy prorozwojowych. To najbardziej leniwy i indolentny rząd w historii - ocenił Mariusz Błaszczak.

Polityk pytany czy są jednak jakieś obszary, w których rząd sobie poradził, odparł, że "jeśli głównym celem Donalda Tuska było stosowanie prawa "tak, jak je rozumie", to z tym zadaniem poradził sobie perfekcyjnie".

W 12 miesięcy totalnie podeptano konstytucję, ustawy i proces stanowienia prawa, jaki obowiązywał po 1989 roku w Polsce. Dodatkowo "wrócił Tusk – wróciła bieda", ceny wystrzeliły w górę, zwiększyła się liczba udzielanych chwilówek, rząd ograniczył tarcze energetyczne i podwyższył VAT na żywność. Zrezygnowano z prorozwojowej i ambitnej polityki - nie wiadomo co dalej z CPK i elektrowniami atomowymi. To rząd bylejakości - powiedział wiceprezes PiS.

Błaszczak przyznał, że kryzys opanował też służbę zdrowia, gdyż - jak mówił – pacjenci mają odwoływane zabiegi, zamykane są oddziały, a na ulicach protestują fizjoterapeuci i pielęgniarki. - W edukacji i nauce jest jeszcze gorzej. Drastyczne ograniczanie programu, seksualizacja dzieci, narzucanie ideologii, wpływanie na autonomie uczelni czy zapaść w instytutach badawczych - wyliczał szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Spada także poziom naszego bezpieczeństwa, bo rząd rezygnuje i opóźnia kontrakty zbrojeniowe, mamy rekordowy poziom wakatów w policji, władza lekceważy kryzys migracyjny. Ciężko w takiej sytuacji znaleźć powód do optymizmu - ocenił polityk PiS.

Jak Polacy oceniają rząd Donalda Tuska rok po zaprzysiężeniu?

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że Polacy także surowo oceniają rząd Donalda Tuska po dwunastu miesiącach sprawowania władzy. Aż 44 proc. badanych w sondażu odpowiedziało, że po roku od przejęcia władzy przez ekipę Tuska, żyje im się gorzej, 36 proc. że tak samo, a jedynie 14 proc. Polaków ma się lepiej niż przed rokiem. 

Rok rządu Donalda Tuska. Prof. Wielomski: To nigdy nie będzie monolit!
Sonda
Czy rząd Mateusza Morawieckiego lepiej radził sobie w kryzysach niż rząd Donalda Tuska?
Sedno sprawy
M. KOŁODZIEJCZAK: Zwolniłbym 1/3 pracowników ministerstwa. Nie odpowiadam za ceny żywności. SEDNO SPRAWY
Nasi Partnerzy polecają