Udział w wyborach to fundament demokracji i wyraz troski o przyszłość kraju, uznała Rada Konferencji Episkopatu Polski. Rada KEP podkreśla, że „udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne”. Wybory prezydenckie to moment, w którym obywatele mają realny wpływ na kształtowanie polityki państwa i wybór osoby, która będzie reprezentować ich interesy na arenie krajowej i międzynarodowej, zaznaczono w komunikacie przekazanym PAP.
1 maja 1991 r. w encyklice Centesimus Annus Jan Paweł II, wskazał zasady, którymi powinno kierować się w życiu indywidualnym i społecznym, a teraz Rada KEP przywołała to nauczanie w związku z 34. rocznicą od powstania encykliki.
Encyklika zawiera cenne wskazówki dotyczące funkcjonowania państwa demokratycznego. - Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i kontrolowaniu własnych rządów - zaznaczyli biskupi w komunikacie. Demokracja, jak przypomnieli biskupi za papieżem Janem Pawłem II, nie może prowadzić do powstawania „wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie”.
CZYTAJ: Stanowski na smoku i Maciak z AI. Tak wyglądają spoty wyborcze kandydatów na prezydenta

Biskupi wskazują: wybory prezydenckie czas, w którym obywatele powinni kierować się sumieniem i wartościami
Rada KEP zwraca uwagę na to, że „wolność bez prawdy traci swoją treść i prowadzi do chaosu moralnego”. Taka wolność może zniszczyć dobro wspólne i samego człowieka. Partie polityczne nie mogą stawiać siebie ponad wartościami, ignorując obiektywne kryteria dobra i zła.
Wybory prezydenckie to czas, w którym obywatele powinni kierować się sumieniem i wartościami, które uważają za najważniejsze, stwierdzili biskupi. Ich zdaniem wybór ten ma wpływ na przyszłość Polski i na to, jakie wartości będą promowane w życiu publicznym. - Katolicy, a także inne osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym. Te zasady w swoim nauczaniu wskazywał św. Jan Paweł II - wskazali członkowie rady KEP.
Wybory prezydenckie coraz bliżej
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. O urząd prezydenta ubiega się trzynastu kandydatów, są to: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.