Biskup Michalik o polskim Kościele

2012-01-21 3:00

22 lata wolnej Polski były okresem przyspieszonej nauki życia w demokracji i otwartości na świat, który prócz korzyści przyniosł Polakom nowe, do tej pory nieznane zagrożenia. Konsumpcjonizm, zmiana modelu rodziny czy sekularyzacja życia publicznego postawiły Kościół przed nowymi wyzwaniami i koniecznością zastanowienia się, jak zareagować na nowe warunki. Jak sobie z tym poradził i jak się zmienił polski Kościół katolicki?

Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać Grzegorz Górny i Tomasz Terlikowski, dwaj dziennikarze związani ze środowiskiem "Frondy". Za swego przewodnika w dziennikarskich poszukiwaniach obrali jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika, tworząc z nim pasjonujący i - co ważne - nieunikający trudnych pytań wywiad rzekę. Już sam jego tytuł doskonale obrazuje, jak trudnego zadania się podjęli, bo stworzenie kompleksowego "Raportu o stanie wiary w Polsce" jawi się niemal jak mission: impossible.

Warto podkreślić, że mimo wysoko postawionej poprzeczki autorom udało się stworzyć lekturę frapującą, która poparta licznymi danymi z badań socjologicznych kreśli całościowy i ciekawy obraz współczesnego polskiego Kościoła.

Ogromną wartością "Raportu..." są miejscami bolesne dla arcybiskupa pytania Górnego i Terlikowskiego. Bo to wywiad dwóch ludzi głębokiej wiary, którzy mają jednak sporo wątpliwości co do funkcjonowania jednej z najważniejszych polskich instytucji. Dzięki temu w książce znajdziemy odpowiedzi na tak elektryzujące kwestie, jak rola kobiet w Kościele, stan duchowieństwa, tzw. kościelny skok na kasę czy kryzys przywództwa w polskim Kościele. Przeczytamy również unikatowe relacje na temat kościelnych afer seksualnych czy o głośnej sprawie ingresu arcybiskupa Wielgusa.

Nie ulega wątpliwości, że "Raport..." jest lekturą, po którą warto sięgnąć. Zmusi ona bowiem do refleksji każdego polskiego wiernego i duchownego, który ją przeczyta. Bo prócz faktów, często szokujących, jest ona pełna przemyśleń na temat samej istoty wiary we współczesnym świecie.

Grzegorz Górny, Tomasz Terlikowski, "Raport o stanie wiary w Polsce", wydawnictwo Fronda, Warszawa 2011