Biorą 30 tysięcy złotych miesięcznie za jeden wyrok. Bajeczne życie sędziów Trybunału Konstytucyjnego

i

Autor: Flickr & Trybunał Konstytucyjny & Stanislaw Loba & Archiwum Biorą 30 tysięcy złotych miesięcznie za jeden wyrok. Bajeczne życie sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Świetna płaca

Biorą 30 tysięcy złotych miesięcznie za jeden wyrok. Bajeczne życie sędziów Trybunału Konstytucyjnego

2023-05-24 4:57

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego od lat pracują jakby zaciągnęli ręczny hamulec. Jednak mimo kilkukrotnego spadku liczby wydawanych wyroków, ciągle rosną zarobki sędziów. Zgodnie z ustawą, wynoszą pięć średnich pensji z ubiegłego roku, co już teraz daje ponad 30 tysięcy złotych. Za kilka miesięcy sędziowie mogą więc dostać nawet 7,5 tysiąca złotych podwyżki.

Liczba wyroków wydawanych przez Trybunał Konstytucyjny radykalnie spada. Jeszcze dekadę temu było ich około 70 rocznie, tymczasem w 2022 roku już tylko czternaście i wydaje się, że tempo zostanie utrzymane, bo na ten moment licznik w 2023 roku zatrzymał się na siedmiu. W majowym harmonogramie znajdują się jeszcze dwie rozprawy, w czerwcowym już tylko jedna. Konstytucjonalista profesor Tomasz Słomka (52 l.)  zwraca też uwagę na fakt, że Trybunał Konstytucyjny nigdy jeszcze nie funkcjonował tak wolno. - Przed 2015 rokiem rozpatrywano wniosek średnio w ciągu półtora roku, teraz zajmuje to już ponad dwa lata. Ten organ, który miał szybciej pracować, szybciej rozstrzygać o różnych ważnych kwestiach, pracuje jeszcze wolniej. To już paraliż – podkreśla ekspert.

Problemy w TK jeszcze nabrzmiały w związku z wewnętrznym buntem i podważeniem pozycji Julii Przyłębskiej (64 l.), kierującej pracami Trybunału. Zdaniem 6 sędziów jej kadencja na stanowisku prezesa dobiegła już końca. Ten podział uniemożliwiał zebranie się pełnego składu TK, wymaganego do rozpatrzenia spraw największej wagi, jak na przykład wniosku prezydenta dotyczącego ustawy o Sądzie Najwyższej, mającej doprowadzić do odblokowania środków z KPO. Wydanie wyroku w tej sprawie, planowane na 31 maja, stało więc pod znakiem zapytania. Z naszych informacji wynika jednak, że bunt w Trybunale jest już stłumiony. -Spodziewamy się pełnego, czyli co najmniej jedenastoosobowego składu, w sprawie dotyczącej SN. A to oznacza, że nie będzie już trzeba zmieniać ustawy o Trybunale i projekt autorstwa posłów PiS, nawet nie będzie głosowany – mówi nam polityk z kierownictwa PiS, pragnący zachować anonimowość.

K. SOBOLEWSKI: PREZES KACZYŃSKI PRZYCINA WEWNĘTRZNE SPORY

QUIZ: Poznaj polityka po 3 słowach. Ten quiz to pestka!

Pytanie 1 z 10
Którego polityka opisują słowa: wąsy, bigos, szogun