Piotr Gliński

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SE

Wielki sukces

Bezcenne obrazy wróciły do Polski. To zasługa ministra Piotra Glińskiego

2022-07-19 3:47

Wielki sukces Polski! Dzięki wieloletnim staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz osobistemu zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego po 83 latach do Polski powrócił cykl siedmiu obrazów Bractwa św. Łukasza i czterech makat Mieczysława Szymańskiego. Prace trafiły już do zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Ciekawe losy obrazów i makat prezentowanych w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku

Na tę chwilę Polska czekała całe dziesięciolecia! Wspomniane obrazy był od maja 1939 roku do końca 1940 r. prezentowane w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku i przedstawiały najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Po zakończeniu wystawy, ze względu na trwającą w Europie wojnę, dzieła z pawilonu polskiego postanowiono przechować na terenie USA. Po zakończeniu wojny obrazy i cztery makaty znalazły się w dyspozycji Stefana Roppa, komisarza generalnego Pawilonu Polskiego, który całą kolekcję przekazał pod opiekę amerykańskiej uczelni Le Moyne College z Syracuse. Przez lata polska starano się, by cenne dzieła sztuki wróciły do Polski. Jednak dopiero działania szefa MKiDN prof. Glińskiego i podległego mu Departamentu Restytucji Dóbr Kultury, doprowadziły do satysfakcjonującego zakończenia. Obrazy Bractwa św. Łukasza oraz makaty Mieczysława Szymańskiego zostają włączone do zbiorów Muzeum Historii Polski jako elementy stałej wystawy.

Cenne dzieła sztuki powróciły do Polski

Minister tak mówił podczas uroczystości w Le Moyne College, gdzie 4 maja 2022 roku została podpisana umowa, na mocy której prace tzw. Łukaszowców, czyli Bractwa św Łukasza (ugrupowania artystycznego pracującego na wzór średniowiecznego cechu malarzy), trafiły właśnie do zbiorów Muzeum Historii Polski:

- To wydarzenie szczególne dla polskiego dziedzictwa. (...) Naszym wspólnym sukcesem jest to, że spotykamy się dzisiaj w Syracuse, w Le Moyne College, aby podpisać umowę o przekazaniu dzieł polskich artystów z powrotem do Polski - mówił wicepremier Piotr Gliński.

Piotr Gliński w Przemyślu o polityce kulturalnej państwa
Sonda
Czy często odwiedzasz muzea i galerie sztuki?
Nasi Partnerzy polecają