Marek Suski, Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Mogą to wprowadzić!

Będzie ogromna zmiana przed wyborami? Szef klubu PiS zdradza plany

2022-08-11 14:50

Do zmian w ordynacji wyborczej cały czas jest tak samo – daleko i blisko, bo nie ma jeszcze rozstrzygających decyzji. Wszystko zależy od pana prezydenta - powiedział portalowi polskatimes.pl wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki odnosząc się do doniesień medialnych.

Zmiana ordynacji wyborczej. Będzie czy nie?

Jak podał w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", trwają zaawansowane analizy skutków ewentualnego zwiększenia liczby okręgów w wyborach do Sejmu z 41 do 100, a decyzje mogą zapaść w najbliższych tygodniach.

W rozmowie z polskatimes.pl Terlecki powiedział, że do zmian w ordynacji wyborczej "cały czas jest tak samo – daleko i blisko, bo nie ma jeszcze rozstrzygających decyzji".

Stwierdził, że "wszystko zależy od pana prezydenta". "Na pewno nie będziemy chcieli doprowadzić do takiej sytuacji, żeby było weto, będziemy konsultować te zmiany z prezydentem" - powiedział Terlecki. Pytany, jak na dzisiaj ocenia szansę na zmianę ordynacji wyborczej odpowiedział, że "pół na pół".

Express Biedrzyckiej: Anna Siewierska - Chmaj "PiS potrzebuje kozła ofiarnego"

Szef klubu PiS został także zapytany o doniesienia radia RMF FM, który w czwartek napisał, że we wrześniu, zaraz po sejmowych wakacjach, PiS złoży w Sejmie projekt ustawy o przesunięciu wyborów samorządowych i zaproponuje, by wybór władz lokalnych przenieść z jesieni 2023 na wiosnę 2024 roku, aby nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi.

Terlecki powiedział, że PiS chciałoby przesunąć wybory samorządowe w pakiecie ze zmianą ordynacji, ale to może się nie udać.

Z kolei dopytywany o słowa wiceszefa MON Marcina Ociepy, który w czwartek w Polsat News mówił, że "być może należałoby wydłużyć kadencję samorządów nawet o rok", Terlecki zauważył, że być może tak się stanie, aby wybory samorządowe się nie zbiegały z wyborami do Parlamentu Europejskiego. "Wszystko jest jeszcze na poziomie dyskusji" - dodał.

Sonda
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na kogo oddałbyś/oddałabyś głos?