Pentagon

i

Autor: archiwum se.pl

Pentagon uruchomił specjalny telefon dla ministerstwa obrony Rosji. Będą w stałym kontakcie?

2022-03-05 18:12

Ustanowiliśmy stałe połączenie telefoniczne między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak wyjaśnił, linia ta ma służyć komunikowaniu się z Moskwą w przypadku przekraczania przez lotnictwo NATO lub Rosji linii rozgraniczającej obie strony. Kirby zaznaczył przy tym, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę żaden wysoki rangą przywódca wojskowy USA nie rozmawiał ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami - informuje Onet.

Portal Onet.pl informuje, że linia jest obsadzona przez "oficerów szczebla sztabowego" z dowództwa europejskiego USA. – Wiemy, że to działa – powiedział Kirby. – Kiedy ją testowaliśmy, odebrali i potwierdzili, że otrzymali połączenie. Rzecznik Pentagonu zauważył, że podobna linia była używana wcześniej między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, aby zapobiec incydentom w Syrii. – Chcemy mieć możliwość bezpośredniej rozmowy na poziomie operacyjnym z rosyjskim Ministerstwem Obrony – powiedział Kirby. – Uważamy, że cenne jest posiadanie bezpośredniego środka komunikacji (...), aby zmniejszyć ryzyko błędnej kalkulacji i móc komunikować się w czasie rzeczywistym, jeśli zajdzie taka potrzeba – dodał.

Tymczasem władze Kijowa i innych miast apelują cały czas do Zachodu o „zamknięcie nieba” nad krajem. O wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą zaapelowała do społeczności międzynarodowej kijowska rada miejska – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Z podobnym apelem do NATO i państw zachodnich wystąpiły władze innych ukraińskich miast.

Emocje na dworcu w Lublinie. Ukraińcy wracają na objętą wojną Ukrainę

Dziewięć dni (sobota jest dziesiątym dniem wojny - PAP) Rosjanie próbują unicestwić jeden z największych krajów w centrum Europy. Wbrew zasadom prowadzenia wojny, Rosja po barbarzyńsku atakuje właśnie z powietrza obiekty cywilne: domy mieszkalne, przedszkola i szkoły, szpitale, w tym szpitale położnicze” – napisano w apelu radnych. 

Przytoczono tam również dane ONZ według stanu z 3 marca – na Ukrainie zginęło 331 osób (w tym 19 dzieci) i 675 zostało rannych. Te liczby w ciągu minionych dwóch dni znacznie wzrosły.

Czytaj także: Wojna na Ukrainie. Nadciąga ogromna drożyzna! Kiedy inflacja spadnie?

Wskazano na ostrzały miast ukraińskich, które Rosjanie „próbują zrównać z ziemią”, na celowe ostrzeliwanie osiedli mieszkaniowych „tak, by zabić”, a także na zajęcie przez agresora dwóch elektrowni atomowych – Czarnobylskiej i Zaporoskiej, co grozi „katastrofą jądrową” o niespotykanej skali.  Argumenty, że odmowa wprowadzenia strefy zakazu lotów wynika z tego, że NATO chce uniknąć wojny jądrowej, są nieprzekonujące, bo Rosja już ją zaczęła” - napisano. Z apelami o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą wystąpiły ukraińskie władze lokalne w obwodzie rówieńskim i kirowohradzkim, władze Iwano-Frankowska i Kropywnyckiego - podała agencja Ukrinform. 

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?
Nasi Partnerzy polecają