Test na COVID-19

i

Autor: Getty Images

Apteki już testują na COVID-19. Liczba miejsc rozczarowuje

2022-01-27 9:53

Od czwartku (27 stycznia) w aptekach można wykonać bezpłatny test na obecność koronawirusa. Liczba dostępnych punktów nie jest jednak duża. Jak poinformował w mediach społecznościowych Adam Niedzielski (49 l.), w programie bierze udział obecnie 64 placówek. Liczba ta rozczarowała i rozśmieszyła część internautów.

W czwartek (27 stycznia) w życie wchodzi rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą wykonywać farmaceuci. Dzięki regulacji chętni będą mogli przetestować się w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. 

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, “na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy”. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe. “Zapraszam na stronę dotyczącą testowania w aptekach i na systematycznie aktualizowaną mapę testujących aptek” - napisał w mediach społecznościowych Niedzielski i dołączył link przekierowujący do strony rządowej. 

64 to trochę mało…

Jak zauważyli dziennikarze, liczba aptek biorących udział w programie jest rozczarowująca, bowiem na 13 tysięcy placówek w całej Polsce, zaangażowano jedynie 64.

“No jest to raczej umiarkowanie spektakularny sukces…” - komentował sprawę Krzysztof Berenda, pod którego wpisem pojawiły się równie krytyczne głosy. Na jego wypowiedź zareagowało też Ministerstwo Zdrowia: “Oczywiście Panie Redaktorze, można i tak kontestować jak Pan, ale można też zauważyć, że jest to w kilka godzin o 10% punktów wymazowych więcej, a kolejne apteki się zgłaszają”.

Do dyskusji włączył się również Rafał Mundry. “Można sobie wmawiać, że 3 koła od traktora są dobre. Ale w porównaniu do zapowiedzi to jest klapa” - ocenił Mundry. 

Procedura

Wykonanie testu w aptece jest bezpłatne. Nie ma ograniczonej liczby testów, które może wykonać jedna osoba. Jak wyjaśniono na rządowej stronie, procedura wygląda następująco: farmaceuta pobierze wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści wynik w systemie - pojawi się on na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

W przypadku pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa, chory zostanie skierowany na izolację domową. Jeśli nie zajdzie potrzeba hospitalizacji, będzie on objęty Domową Opieką Medyczną. W okresie izolacji z zarażonym skontaktuje się sanepid.

Sedno Sprawy - Artur Dziambor
Sonda
Czy testy w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają