URODZIŁA SIĘ 94 lata temu

Annę Walentynowicz chowali dwa razy. Wszystko przez tragiczną pomyłkę. Tak wygląda jej grób [ZDJĘCIA]

2023-08-15 8:19

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku. Legendarna działaczka Solidarności gdyby żyła to dziś świętowałaby 94. urodziny. Niestety, Walentynowicz znalazła się wśród pasażerów prezydenckiego Tu-154 M, który w 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Walentynowicz miała dwa pogrzeby. Dlaczego? Ponieważ jej rodzina wnioskowała o wgląd w dokumenty i zauważyła nieścisłości i nieprawidłowości. Po przeprowadzanej ekshumacji, okazało się, że w jej grobie spoczywa inna ofiara.

Anna Walentynowicz 15 sierpnia obchodziłaby 94. urodziny. Niestety, ta legendarna działaczka Solidarności i zasłużona Polka zginęła w katastrofie smoleńskiej. Walentynowicz została pochowana na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu. Jej pogrzeb odbył się 21 kwietnia 2010 roku. Wtedy jednak nikt nawet nie podejrzewał, że w grobie nie zostały złożone doczesne szczątki działaczki. Dopiero dwa lata później, a dokładnie w lipcu 2012 roku rodzina zmarłej Anny Walentynowicz po wielu próbach i staraniach mogła mieć wgląd w dokumentację z sekcji zwłok, która była przeprowadzona tuż po katastrofie smoleńskiej w Moskwie. Rodzina Walentynowicz zauważyła pewne nieścisłości w dokumentach, które dotyczył m.in. ubrania ofiary. mecenas Stefan Hambura, który był pełnomocnikiem wielu rodzin smoleńskich, wystąpił w imieniu rodziny Anny Walentynowicz z wnioskiem o ekshumację. Do ekshumacji doszło we wrześniu 2012 roku. Wtedy okazało się, że w grobie Anny Walentynowicz wcale nie jest pochowana Anna Walentynowicz, ale zupełnie inna ofiara tragedii smoleńskiej.

- W sprawie ekshumacji był złożony wniosek rodziny, ale decyzja prokuratora o przeprowadzeniu tej ekshumacji nie zapadła w następstwie tego wniosku, tylko po analizie przez prokuratora materiału dowodowego (...); prokurator uznał, że ekshumacja jest konieczna ze względu na niemożność wyjaśnienia w inny sposób wątpliwości, jakie się pojawiły - mówił wówczas dla PAP rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.

Badania DNA pozwoliły ustalić, że w grobie w Gdańsku spoczywa Teresa Walewska-Przyjałkowska. Badania przeprowadzono w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej. Wówczas Prokuratura Wojskowa przekazała, że do zamiany ciał doszło do zamiany ciał. Gdzie więc przez ponad dwa lata spoczywała Walentynowicz? Jej szczątki zostały w kwietniu 2010 roku złożone na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie. Pod koniec września 2012 roku odbył się więc drugi pogrzeb Anny Walentynowicz - TUTAJ ZOBACZYSZ ZDJĘCIA Z POGRZEBU. W galerii zobaczycie, jak wygląda grób Anny Walentynowicz.

Syn Polaków zabił prezydenta USA i klątwa Kennedych. Niezapomniani