Andrzej Duda w Rumunii

i

Autor: Igor Smirnow/KPRP

Andrzej Duda w Rumunii. Prezydent bierze udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki

2021-05-10 11:12

Andrzej Duda przebywa dziś z wizytą w Rumunii. Prezydent bierze udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Wcześniej Andrzej Duda odbył rozmowę w cztery oczy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. W szczycie, który odbędzie się w formule online, udział weźmie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu Antony Blinken.

Prezydent Andrzej Duda w Rumunii

Wizyta Andrzeja Dudy w Rumunii rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa na Placu Marinescu (Pałac Cotroceni) w Bukareszcie. Później prezydenci odbyli rozmowę w "cztery oczy", które poprzedziły rozmowy plenarne delegacji polskiej i rumuńskiej pod przewodnictwem Dudy i Iohannisa. O 11 czasu polskiego prezydenci obu państw wyszli do mediów. Andrzej Duda złoży też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie uda się na spotkanie z premierem Rumunii Florinem Citu. Planowane są też rozmowy prezydenta Dudy z przewodniczącymi Senatu oraz Izby Deputowanych Rumunii.

Nie przegap: Andrzej Duda groźny jak nigdy! Dla niego to straszny wstrząs. "Nie ma zgody"

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

Andrzej Duda weźmie również udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki organizowanym w formule online. W spotkaniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu Antony Blinken.

Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie.

Andrzej Duda w drugim dniu wizyty, we wtorek, weźmie udział w ćwiczeniach wojskowych "Justice Sword 21" w Smardan. Spotka się również z polskimi żołnierzami biorącymi udział w manewrach.

Nie przegap:

Sedno Sprawy - Ireneusz Raś

Ocena prezydentury Andrzeja Dudy

Pytanie 1 z 1
Jaką ocenę wystawiłbyś prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego pracę na tym stanowisku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE