Duda

i

Autor: Shutterstock; Art Service/Super Express Duda

Najnowsze wieści

Andrzej Duda podpisał ustawę ws. węgla. "2 tys. zł za tonę"

2022-11-02 14:13

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Przepisy umożliwiają włączenie się gmin w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach członkom wspólnot lokalnych oraz rozstrzygną problem zakupu węgla przez gospodarstwa domowe znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach.

Na stronie prezydent.pl pojawiła się informacja wraz z plikiem tekstowym dotyczącym ustawy, którą podpisał Andrzej Duda. Chodzi o Ustawę z dnia 27 października 2022 o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Poza wspomnianą ustawą Andrzej Duda zajął się także ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. 

Co oznacza w praktyce podpisanie ustawy przez Dudę?

Tak zwana ustawa węglowa zakłada, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena ta jednak nie uwzględnia kosztów transportu. Dlatego też po przetransportowaniu surowca samorząd będzie mógł doliczyć sobie jego koszty, ale w kwocie nie większej niż 500 zł. Mieszkańcy gminy kupią węgiel w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.Samorządy kupią węgiel od państwowych podmiotów, czyli od: Polskiej Grupy Górniczej (PGG), PGE Paliwa, Węglokoksu, Węglokoksu Kraj, Tauronu Wydobycie, a także LW Bogdanki. Z kolei samorządy, które kupiły węgiel przed wejściem tej ustawy po wyższej cenie, Gminy, będą mogły wnosić o zwrot różnicy.

Niepokojące słowa Andrzeja Dudy. Po Ukrainie będzie Polska

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy wiele mówi się o wysokich cenach energii i węgla. Duża część społeczeństwa boi się nadchodzącej zimy z uwagi na drożejący węgiel i deficyty węgla w skali kraju. Dodatkowo wielu Polaków obawia się wysokich rachunków za energię, z której korzystają w swoich mieszkaniach. Zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym. 

Węgiel w Porcie Gdańskim
Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Nasi Partnerzy polecają