Andrzej Duda w poniedziałek, 20 czerwca, o 12:35 czasu lokalnego (o 11:35 czasu polskiego) został oficjalnie przywitany w Rydze przez swojego odpowiednika, Egilsa Levitsa. Zaraz potem prezydent wygłosił przemówienie dla mediów i uwiecznił spotkanie na wspólnym zdjęciu z prezydentem Łotwy. O 13:00 czasu łotewskiego Andrzej Duda weźmie udział w 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza, a po jej zakończeniu prezydenci pojawią się na konferencji prasowej. O 17:30 czasu lokalnego nasz prezydent weźmie udział w Forum Biznesowym Szczytu Inicjatywy Trójmorza, podczas którego zabierze głos.
- Rozwój infrastruktury, zacieśnienia więzi pomiędzy nami, współpraca militarna, a przede wszystkim problem toczącej się wojny na Ukrainie i potencjalny kryzys żywnościowy to tematy dzisiejszego Szczytu. W jaki sposób zrobić tak, by płody rolne mogły zostać wyeksportowane z Ukrainy? Jak otworzyć ku temu drogi? Czy my, jako Trójmorze, możemy się do tego przyczynić - dziś będziemy dużo o tym mówić - powiedział Andrzej Duda w Rydze.
W GALERII PONIŻEJ ZOBACZYSZ, JAK PRZEBIEGAŁA WIZYTA ANDRZEJA DUDY W KIJOWIE
Andrzej Duda tego samego dnia ma w planach przedstawionych przez Kancelarię Prezydenta spotkanie także z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem i prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem. Na koniec dnia wszyscy przywódcy wysłuchają koncertu organowego w Katedrze w Rydze, a potem uda się na obiad, wydawany przez łotewskiego prezydenta na Zamku w Rydze.
Sprawdź: Premier Morawiecki mówi, kto odpowiada za konflikt z UE. Kogo wskazał?
Następnego dnia, we wtorek 21 czerwca, Andrzej Duda ma złożyć wizytę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Łotwie, wchodzącym w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. W tym dniu ma się także odbyć wystąpienie naszego prezydenta.
Andrzej Duda na Łotwie. Czym jest Inicjatywa Trójmorza?
Inicjatywa Trójmorza to przedsięwzięcie zrzeszające:
- Austrię,
- Bułgarię,
- Chorwację,
- Czechy,
- Estonię,
- Litwę,
- Łotwę,
- Polskę,
- Rumunię,
- Słowację,
- Słowenię
- i Węgry.
Głównym celem Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego partnerstwa między 12 państwami.
Nazwa z kolei nawiązuje do mórz, z którymi kraje te graniczą. A są to morza:
- Morze Bałtyckie,
- Morze Adriatyckie
- i Morze Czarne.