Emocje budzi rozwiązanie zakładające przeniesienie do korpusu służby cywilnej podsekretarzy stanu, które krytykowała także opozycja. Osią sporu jest też przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa. Obecnie sprawuje go resort środowiska. W połowie grudnia list w tej sprawie prezydent skierował do premiera Morawieckiego i przywódców Zjednoczonej Prawicy. Ustawa o działach administracji rządowej z 1997 r. była wielokrotnie nowelizowana. W najnowszej wersji umożliwia tworzenie nowych ministerstw na podstawie rozporządzeń, bez konieczności zmiany ustawy, którą musi zaakceptować prezydent. Warunkiem jest jedynie podporządkowanie nowo utworzonemu resortowi konkretnych, wymienionych w ustawie działów. Gdyby prezydent Duda zdecydował się na weto, może być to początek nowego kryzysu w ramach obozu rządzącego.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Krystyna Pawłowicz w euforii! Nikt dotąd nie przyznał jej takiego tytułu!
Trzaskowski czy Morawiecki? Najlepsi politycy w 2020 roku. Zaskakujący sondaż Super Expressu!
W wyniku rekonstrukcji rządu, przeprowadzonej na początku października, liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym ministerstwom, wcześniej istniejącym lub nowo powołanym.
W rządzie są obecnie cztery stanowiska wicepremierów. Nowe kompetencje, np. w sprawach cyfryzacji, uzyskała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do której przeniesiono niektórych byłych ministrów i innych pracowników likwidowanych resortów. W nowej strukturze rządu nie ma też już m.in. osobnego resortu sportu. Dział "kultura fizyczna" podlega ministrowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.