JWK Lubliniec, Andrzej Duda

i

Autor: JWK Lubliniec/Facebook, Marcin Gadomski/Super Express

Andrzej Duda docenił bohaterów. Polscy żołnierze tryumfują

2021-05-28 5:30

Polska przez 20 lat wspierała Afganistan w zapewnieniu bezpieczeństwa tamtejszej ludności. Do września wszyscy żołnierze NATO, w tym polscy operatorzy, opuszczą ten azjatycki kraj. Przed wyjazdem z Afganistanu doszło do niebezpiecznego wydarzenia, w którym uczestniczyło m.in. dwóch operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Jak ustaliliśmy, bohaterstwo Polaków docenił prezydent Andrzej Duda(49 l.), który wręczy dziś operatorom JWK Ordery Krzyża Wojskowego. „Rolo”(36 l.) i „Grot”(37 l.) podczas nocnej misji w Afganistanie pomogli zatrzymać terrorystę. Podczas operacji wysokiego ryzyka Polacy znaleźli się pod ostrzałem przeciwników, którzy schowali się w podziemnym tunelu. Jeden z Afgańczyków został poważnie ranny. Wtedy Polacy nie wahali się ani chwili. Przebili się do rannego i operacja odbicia zakończyła się sukcesem.

– Bardzo doceniamy polskie zaangażowanie i poświęcenie żołnierzy w ostatnich 20 latach w Afganistanie. Dzięki temu zaszło wiele dobrych zmian w naszym kraju. Obywatele Afganistanu są za to bardzo wdzięczni – powiedział „SE” ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Qadiry. Szef BBN Paweł Soloch także odniósł się do bohaterskiej akcji. -  Ten order ustanowił prezydent Lech Kaczyński w 2006 roku. Kawalerowie orderu są naszymi współczesnymi bohaterami. Pełnią też najwyższe funkcje w wojsku polskim, jak obecny szef Sztabu Generalnego generał Andrzejczak - podsumował. 

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Jestem dumny z działań Unii ws. Białorusi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE