Szef rady medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban jest jedną z czterech osób, które pozostały w tym gremium, po odejściu aż 14 ekspertów. O sytuację w Radzie Medycznej Horban pytany był w podcaście Wirtualnej Polski w piątek, zanim jeszcze pojawiła się informacja o jej rozpadzie. Przyznał, że wielu członków Rady jest sfrustrowanych tym, co się dzieje. – Mają prawo. Wydaje mi się, że dużą część opinii kolegów musiałbym podzielać – mówi Horban.
Powiedział też, że większość członków Rady Medycznej na co dzień ma kontakt z pacjentami, wśród których aż 80-90 procent stanowią osoby niezaszczepione. Codzienne rozmowy z chorymi powodują, że lekarze czują już pewne zmęczenie.
– Widzimy, co się dzieje, rozmawiamy z chorymi, którzy się nie zaszczepili (…). Te rozmowy są frustrujące. Te właśnie frustracje powodują, że tak, a nie inaczej się zachowujemy – podkreślił profesor.
Czy prof. Włodzimierz Gut zasili rozbitą Radę Medyczną? Pod jednym warunkiem...
Profesor Horban odpowiedział też na pytanie o kanadyjski model skłaniania do szczepień. W Kanadzie alkohol kupować mogą jedynie osoby szczepione. Zdaniem profesora - „zakaz alkoholu zapewne skłoniłby część Polaków do zaszczepienia się”. Nie ma on jednak wątpliwości, że wielu rodaków starałoby się obejść takie obostrzenia. – To mogłoby w Polce przynieść pewien efekt. Tylko że na Podlasiu znają sposoby, jak ominąć tego typu zakazy – wskazuje szef Rady Medycznej. Dla przypomnienia - Podlasie jest jednym z trzech regionów, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych.