Agata Duda

i

Autor: AKPA Agata Duda

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z Kukizem i Czarnkiem. Rozmawiali o pomocy dla Ukrainy

2022-04-05 21:04

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zaprosiła na spotkanie Pawła Kukiza i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Tematem rozmów, jak informuje kancelaria prezydenta, była pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Od początku wojny na Ukrainie małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda mocno angażuje się w akcję pomocy Ukrainie. W poniedziałek 4 kwietnia zaprosiła na rozmowy Pawła Kukiza i min. edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Podczas spotkania Prezydentowa poruszyła temat edukacji dzieci uchodźców w polskich szkołach. Warto podkreślić, że obecnie większość z nich uczy się w klasach ogólnodostępnych. "Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim rozmawiano o regulacjach umożliwiających dzieciom kontynuowanie edukacji wśród polskich rówieśników oraz o tzw. oddziałach przygotowawczych, w których ukraińscy uczniowie uczą się w głównej mierze języka polskiego" - przekazano w opublikowanym komunikacie na oficjalnej stronie prezydenta.

- Wielu uczniów korzysta cały czas z możliwości nauki zdalnej w systemie ukraińskim. Część nie podjęła jeszcze decyzji co do przystąpienia do polskiego systemu oświaty" - czytamy na stronie prezydenta. Mówiono też o współpracy instytucji oraz pedagogów z obu krajów, jak również o podręcznikach stosowanych do nauki języka polskiego w Ukrainie przed wybuchem wojny jako narzędziach przydatnych w nauczaniu ukraińskich uchodźców obecnie" - dodano.

Zapadła kolejna ważna decyzja. Polska firma wyszła z Rosji

Pierwsza dama zwróciła również uwagę na możliwość przystąpienia ukraińskich dzieci do egzaminu ósmoklasisty. Chęć zdawania go w naszym kraju zadeklarowało 6600 uczniów z Ukrainy. Do polskiego systemu oświaty trafiło do tej pory łącznie 161 tys. ukraińskich dzieci.

Prezydent Andrzej Duda zakupił dla żony kosz z 50 tulipanami na jej 50 urodziny

Agata Kornhauser-Duda odbyła również rozmowę z zaangażowanym w pomoc Ukrainie Pawłem Kukizem. W spotkaniu brał udział także sekretarz stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski. Politycy wymieniali się z pierwszą damą doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat długofalowej i kierunkowej pomocy uchodźcom oraz tym, którzy zostali w kraju.

Takie celowe, skoordynowane wsparcie jest najszybsze i najskuteczniejsze. Wiemy, czego i gdzie dokładnie potrzeba i organizujemy właśnie te rzeczy - skomentowała prezydentowa.

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają