Uśmiechnięta Agata Duda

i

Autor: ŁUKASZ GĄGULSKI/SUPER EXPRESS Uśmiechnięta Agata Duda

Agata Duda bierze sprawy w swoje ręce. Sama wszystko zorganizowała, tego jeszcze nie było!

2022-01-24 9:44

Już w poniedziałek, 24 stycznia, o godzinie 12 w Pałacu Prezydenckim dojdzie do spotkania pierwszej damy, Agaty Dudy z przedstawicielkami opozycji parlamentarnej z KO. Do Pałacu wybierają się posłanki: Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer. Rozmowy z prezydentową mają dotyczyć tzw. lex Czarnek, czyli zmian w edukacji.

Z Agatą Dudą mają spotkać się przedstawicielki klubu Koalicji Obywatelskiej, które w zeszłym tygodniu poprosiły o spotkanie. Szybka odpowiedź na chęć rozmowy pozytywnie zaskoczyła posłanki. W poniedziałek, 24 stycznia, rano na antenie radia ZET w programie "Gość Radia Zet",  Krystyna Szumilas, jednak z posłanek, która pojawi się w Pałacu Prezydenckim powiedziała: - Jesteśmy zaskoczone, że odpowiedź była taka szybka. Wysłałyśmy list w poniedziałek [17 stycznia, przyp. red.], w środę [19 stycznia, przyp. red.] konferencja, a 3-4 po konferencji telefon z Kancelarii Prezydenta z zaproszeniem. To dobry prognostyk. Jakiś sygnał, że pani prezydentowa myśli o lex Czarnek, dostrzega jakieś niebezpieczeństwo - oceniła parlamentarzystka. - Liczę na to, że stanie po stronie rodziców, nauczycieli, uczniów, że stanie po stronie demokratycznej szkoły i pomoże zatrzymać te złe przepisy - dodała Szumilas.

Po co posłanki chcą się spotkać z Agatą Dudą? Chodzi o sprawę ustawy Prawo oświatowe, zwanej "lex Czarnek". Z racji tego, że pierwsza dama przez lata pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego, posłanki uznały, że to właśnie z nią nalezy porozmawiać i u niej szukać wsparcia. - Pani Agata Kornhauser-Duda wieloletnia nauczycielka, najprawdopodobniej wie, z jakimi problemami borykają się dzieci, nauczyciele i dyrektorzy, powinna choć raz zabrać głos w tej sprawie - mówiła w czasie zeszłotygodniowej konferencji posłanka Kinga Gajewska. 

Pytany o spotkanie minister edukacji Przemysław Czarnek w "Sygnałach Dnia" na antenie Polskiego Radia powiedział w poniedziałek: - Agata Kornhauser-Duda była szanowaną nauczycielką, doskonale znającą realia szkoły. Pani prezydentowa nie jest urzędnikiem państwowym, może zapraszać na spotkania, kogo chce. Jeśli została poproszona przez grupę posłów o spotkanie i odpowiedziała pozytywnie, to się spotka z paniami posłami i będą sobie dyskutować. Ja nie mam nic przeciwko - przyznał. 

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Taką nauczycielką była Agata Duda. Uczniowie szczerze. CAŁA PRAWDA

O co chodzi w lex Czarnek?

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, czyli tzw. lex Czrnek, - zgodnie z nowymi przepisami rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Teraz nowelą ma się zająć Senat. Zgodnie z nowelizacją, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia. Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się. 

CZYTAJ TEŻ>>>Tak będzie przebiegała piąta fala pandemii! Ekspert nie ma wątpliwości, co nas czeka. Podaje kluczowe daty i liczby

Sonda
Myślisz, że rozmowa z Agatą Dudą przyniesie skutek ws. lex Czarnek?
Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Czarnek to arogant i kłamie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE