ADRIAN ZANDBERG BARBARA NOWACKA

i

Autor: Piotr Grzybowski ADRIAN ZANDBERG BARBARA NOWACKA

Adrian Zandberg: Eksmisja plus

2017-07-29 4:00

Zgadniecie Państwo, kto to powiedział? "Wielu ludzi chętnie zgodzi się na taki najem, nie mając świadomości, że od razu poddają się egzekucji i możliwej eksmisji na bruk... Ewidentnie jest to ustawa, która niweczy cały dorobek ochrony praw lokatorów, stworzona tylko i wyłącznie pod interes właścicieli lokali".

Nie, to nie polityk z Partii Razem. To poseł PiS - tyle że kilka lat temu. Był 2009 rok, Platforma przepychała właśnie prawo, które w szczególnych sytuacjach dopuszczało eksmisje na bruk. Miało to dotyczyć np. studentów wynajmujących pokój na parę miesięcy. PiS słusznie podniósł wtedy w Sejmie alarm. Posłowie ostrzegali, że wyrzucanie z mieszkania bez wyroku sądu stanie się standardem, a z wyjątku prędzej czy później ktoś zrobi regułę. I zrobił... ich własny rząd. Kiedy media zajmowały się walką o wolne sądy, PiS uderzył w lokatorów. Z Mieszkania plus zrobiła się cichaczem Eksmisja plus.

Pamiętacie Państwo obietnice Beaty Szydło? Młodzi ludzie, zamiast gnieździć się w wynajmowanych na rynku klitkach, mieli dostać bezpieczny dach nad głową. A jak w praktyce będzie to wyglądać w Mieszkaniu plus? Wystarczy poślizg z płaceniem czynszu, spowodowany chorobą czy utratą pracy - i po trzech miesiącach komornik wystawi lokatora za drzwi. Bez sądu, bez prawa do odwołania od decyzji. W dodatku bez możliwości ubiegania się o lokal socjalny.

To nie pierwsze rozczarowanie związane z Mieszkaniem plus. Miał być wielki, publiczny program budowy mieszkań, a skończyło się jak zwykle - na prezentach dla dużego biznesu kosztem Skarbu Państwa. Po co do tego PiS-owi jeszcze eksmisje? Bo to spełnienie marzeń deweloperów. Zyski są ich, a ryzyko - w całości przerzucone na lokatora. A że po drodze sens Mieszkania plus znika? Nieważne. Pani premier musi przed wyborami przeciąć jakieś wstęgi i ogłosić sukces. A deweloperzy, w zamian za państwowe działki i prawo do swobodnego wyrzucania lokatorów, chętnie jej takie imprezy zorganizują. Przed laty, kiedy to Tusk pozwalał im kręcić lody, biznesmeni rozpływali się nad Platformą. Dziś daje im zarobić PiS - więc bronią rządu. Kiedy parę dni temu Partia Razem ujawniła sprawę eksmisji, deweloperzy rzucili się na nas w mediach. Zgodny chór lobbystów przekonywał, że eksmisje to świetna sprawa, a ochronę lokatorów należy ograniczyć. Przy okazji jednemu z panów prezesów wyrwało się kilka słów prawdy. W wywiadzie dla PAP stwierdził: "Mieszkanie plus to program komercyjny i takimi prawami musi się rządzić. Mieszkanie plus to nie jest program socjalny". Nic dodać, nic ująć. Tylko dlaczego PiS przez prawie dwa lata udawał, że jest inaczej?

ZOBACZ: Szokująca teoria byłej minister PiS: Duda uzgadniał weto z Kaczyńskim

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE