abp. Jędraszewski

i

Autor: Art Service/ Super Express abp. Jędraszewski

Szokująca opinia

Abp Jędraszewski wie, dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci. Znalazł winnego!

2023-03-02 5:11

Abp Marek Jędraszewski zabrał głos w sprawie malejącej liczby urodzeń w Polsce. Metropolita krakowski w swoim stylu znalazł od razu winnego zapaści demograficznej w naszym kraju. W liście do wiernych na Wielki Post 2023 obwinia o to... media! Zdaniem duchownego, obraz rodziny wielodzietnej jest w nich nie tylko wypaczany, ale wręcz ośmieszany i piętnowany. Co dokładnie powiedział abp Jędraszewski? Fragmenty jego listu cytujemy na polityka.se.pl.

Spis treści

  1. Arcybiskup Marek Jędraszewski napisał list na Wielki Post 2023
  2. Abp Jędraszewski o zapaści demograficznej w Polsce. Winne są media?!
  3. Kariera kontra rodzina. Metropolita krakowski o niskiej dzietności w Polsce

Arcybiskup Marek Jędraszewski napisał list na Wielki Post 2023

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, słynie z wyrazistych homilii i głoszonych w nich poglądów politycznych. W swoich kazaniach mówił już m.in. o katastrofie smoleńskiej i wielokrotnie poruszał bieżące tematy społeczno-polityczne. Uderzał m.in. w LGBT, związki jednopłciowe, a nawet singli, mówił o ideologii gender. Teraz wziął na tapet dzietność w Polsce. W swoim liście do wiernych na Wielki Post 2023, odczytanym w kościołach archidiecezji krakowskiej w niedzielę, 26 lutego arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na znaczenie nauczania religii w szkołach, troskę o ojczyznę i rodzicielstwo. 

Abp Jędraszewski o zapaści demograficznej w Polsce. Winne są media?!

Zwłaszcza zapaść demograficzna leży na sercu metropolicie krakowskiemu, który poświęcił jej sporo miejsca w swoim liście na Wielki Post 2023. Duchowny zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od zakończenia drugiej wojny światowej. 

Drodzy Bracia i Siostry, należy z największym zatroskaniem spojrzeć na najnowsze dane, które niedawno zostały ogłoszone przez GUS. Mówią one o prawdziwej zapaści demograficznej, która dotknęła nasz naród. W ciągu ostatnich 10 lat ubyło w Polsce ponad 800 tys. rodzin, a liczba urodzonych w ubiegłym roku dzieci była najmniejsza od zakończenia drugiej wojny światowej i wynosiła zaledwie 305 tysięcy, o całe 27 tys. mniej niż w 2021 roku - napisał w liście abp Marek Jędraszewski.

Kariera kontra rodzina. Metropolita krakowski o niskiej dzietności w Polsce

Abp Jędraszewski uważa, że powodem tak niskiej dzietności w Polsce jest obraz rodziny wielodzietnej, jaki kształtują media. Zdaniem duchownego, ośmieszają one rodzinę, a na pierwszym miejscu stawiają jednostkę i karierę zawodową, a nie życie rodzinne. Jednostkę, która ceni zabawę i samorealizację.

Ta dramatyczna sytuacja w dużej mierze wynika ze sposobu, w jaki we współczesnej kulturze, zwłaszcza w mediach, przedstawia się wielodzietną rodzinę, częstokroć ośmieszając ją i piętnując. Wraz z tym w parze idzie przekaz o konieczności „realizacji siebie”, głównie poprzez bardzo wymierne osiągnięcia zawodowe i materialne. Temu wszystkiemu towarzyszy obraz człowieka, który żyje jedynie teraźniejszością i który ciągle się bawi, nie bacząc w ogóle na to, co może przynieść mu przyszłość - czytamy dalej w liście metropolity krakowskiego.

Sonda
Czy zgadzasz się ze słowami abp. Marka Jędraszewskiego?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają