Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: Ukraina obroni się i zwycięży. „Polska chce robić tu interesy” [ZDJĘCIA]

i

Autor: PAP/Viacheslav Ratynskyi

WESTERPLATTE

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda zaapelował do świata

2022-09-01 6:48

1 września na Westerplatte rozpoczęły się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podczas swojego przemówienia prezydent Polski wystąpił z ważnym apelem do społeczności międzynarodowej.

83 lata temu wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecki historyk popiera dążenia Polski do reparacji wojennych. Żądanie jest w pełni uprawnione

Andrzej Duda: obrona Westerplatte przeszła do legendy bohaterstwa żołnierza 

Podczas swojego przemówienia Andrzej Duda podkreślił, że “II wojna światowa pociągnęła za sobą miliony ofiar wśród polskich obywateli i nieprzeliczone, niepowetowane straty dla naszej ojczyzny”. Wskazał również, że dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania Ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha, który jest symbolem polskiego żołnierza.

Prezydent przypomniał, że polscy żołnierze bronili się przez tydzień. - W Polskę i świat szedł komunikat “Westerplatte broni się nadal”. W wielu miejscach obrona trwała, zamieniając się czasem w walkę do samego końca. Komunikat stąd dodawał sił i wiary, że Polska przetrwa - podkreślił. 

Mówiąc o obronie Westerplatte, prezydent zwrócił uwagę, że przeszła ona “do legendy polskiego żołnierza i legendy bohaterstwa żołnierza w ogóle, w aspekcie nie tylko polskim, nie tylko europejskim, ale i światowym”.

 - Albowiem tutaj właśnie tych 182 żołnierzy, przy ogólnym założeniu strategicznym obrony tej placówki przez niecałe 24 godziny, z uzbrojeniem przewidzianym w zasadzie przed atakiem piechoty, znalazło się pod ogniem artyleryjskim (...), realizowanym przez niemieckie wojska lotnicze, znalazły się pod atakiem sił prawie dwudziestokrotnie silniejszych niż ta jednostka  - przypomniał. 

- II wojna światowa położyła się cieniem dla Polaków na dziesięciolecia - mówił prezydent. - Kto wie, jak wyglądałaby dziś Polska i ile by nas tu mieszkało, gdybyśmy nie zostali zdradziecko napadnięci przez Niemców idących ramię w ramię z Sowietami - podkreślił. 

ZOBACZ TAKŻE: Wieniec od prezydenta Rafała Trzaskowskiego usunięty z Grobu Nieznanego Żołnierza. Dlaczego?

Express Biedrzyckiej: Gen. Pacek rozgryzł Putina! Wie, co robi wobec Europy Zachodniej

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ważny apel prezydenta

Prezydent odniósł się również do sytuacji w Ukrainie i zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby pomogła zatrzymać rosyjski imperializm.

 - Dzisiaj wzywamy wszystkich naszych sojuszników i cały świat, cały czas i nieprzerwanie, by pomóc Ukrainie i zatrzymać rosyjski imperializm. Przed imperializmem nie wolno się cofać, nie wolno się go obawiać. Trzeba mu się przeciwstawiać - mówił Duda. 

Polityk podkreślił, że “Rosja wraca do swoich imperialistycznych pragnień, by górować nad innymi narodami, trzymać je "za gardło", a jeśli nie chcą się poddać - by je zniszczyć”. - Jesteśmy tego świadkami w stosunku do Ukrainy - wskazał. 

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińcy rozpoczęli kontrofensywę! "Rosjanie uciekli z pola bitwy"

Obchody na Westerplatte. Przemówienie Mariusza Błaszczaka

Podczas uroczystości przemawiał również wicepremier,  szef MON i gospodarz uroczystości na Westerplatte Mariusz Błaszczak.

- 83 lata temu Niemcy rozpoczęły najtragiczniejszą i najbardziej krwawą wojnę w historii ludzkości. Dziś szczególnie czcimy tych, którzy jako pierwsi dali odpór nawale niemieckiej - powiedział wicepremier. 

Błaszczak podkreślił, że 83 lata temu Niemcy rozpoczęły II wojną światową, najtragiczniejszą i najbardziej krwawą w historii ludzkości.

- Kiedy Polska odpierała wroga na zachodzie, 17 września ze wschodu zaatakowała nas Armia Czerwona. Przymierze zła spod znaku swastyki oraz sierpa i młota zostało przypieczętowane - powiedział szef MON.

W czwartek - jak mówił Błaszczak - "szczególnie czcimy tych, którzy jako pierwsi dali odpór nawale niemieckiej, bohaterów Westerplatte".

Sonda
Czy obawiasz się wybuchu światowego konfliktu zbrojnego?
Nasi Partnerzy polecają