78. rocznica Powstania Warszawskiego

i

Autor: Radek Pietruszka/PAP 78. rocznica Powstania Warszawskiego

78. obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. Andrzej Duda wziął udział w obchodach

2022-07-30 12:05

Andrzej Duda bierze dziś udział w obchodach z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obdywa się właśnie spotkania z powstańcami. Prezydent ma wręczyć im honorowe odznaczenia. Zostanie także uczczona pamięć po cywilnych ofiarach Powstania na Woli. Ponadto 1 sierpnia Kancelaria Prezydenta ma w czasie godziny "W" oddać hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Powązkach.

Odznaczenia państwowe dla powstańców oraz dla osób zaangażowanych

W parku wolności zebranych powitał dyrektor Jan Ołdakowski Muzeum Powstania Warszawskiego- 78 lat temu stanęliście do walki o wolność i niepodległość, o wartości najważniejsze w życiu każdego narodu. Wartości te nabierają szczególnego znaczenia właśnie teraz, gdy trwa okrutna wojna na Ukrainie - rozpoczął obchody Ołdakowski. Podkreślił wagę niepodległości i walki o nią. Wspomniał także o szacunku dla zasłużonych oraz tych, którzy pielęgnują pamięć po tym wydarzeniu. - To najważniejsza lekcja, której nam udzieliliście – szacunek dla tych wartości, bo choć wasza walka nie zakończyła się sukcesem, to jednak z waszego bohaterstwa wyrasta współczesna i niepodległa Polska - dodał Ołdakowski. Następnie Andrzej Duda wręczył honorowe odznaczenia państwowe dla powstańców oraz dla osób zaangażowanych w dbałość o pamięć o Powstaniu Warszawskim. - Wielokrotnie mówiłem, jak wielka jest wartość czynu powstańczego i pamięć o Powstańcach. Dziękuję dziś Powstańcom Warszawskim za to, że są. Służba dla RP trwa przez Państwa obecność - powiedział prezydent. - Dzięki waszej obecności to utrwalanie pamięci i budowanie postaw jest możliwe w sposób zupełnie niezwykły, przede wszystkim w tym miejscu.  W miejscu, które jest pomnikiem, jak kiedyś w czasie uroczystości otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego w 2004 r. powiedział ówczesny prezydent Warszawy, późniejszy prezydent RP prof. Lech Kaczyński, to jest pomnik i hołd dla powstańców warszawskich, dla tych którzy przeżyli, polegli, dla tych którzy polegli, dla tych 11 tysięcy utrwalonych tutaj, na tej ścianie, ale także dla całego pokolenia - dodał Duda. 

Powstanie Warszawskie. Halina Koseska wspomina: "Widziałam, jak żołnierz zabija powstańca za buty..."

Przemawiał także Rafał Trzaskowski, był niezwykle poruszony. Na wstępie podziękował powstańcom za ich zasługi dla naszego kraju. - Jak co roku zbieramy się tutaj, żeby wszystkim oddać hołd Powstania Warszawskiego. Zawsze co roku mówimy o tym, co dla nas najważniejsze. Zawsze mówimy o tym, co daliście nam jako Polakom, jako warszawiakom - rozpoczął. Prezydent Warszawy także wspomniał, że to wystąpienie zbrojne przeciwko okupantom na zawsze wpisało na karty polskiej historii. - Część tej spuścizny formowała nasz charakter. Jest częscią naszej duszy. Jest częscią naszej historii. Zawsze o tym mówimy - przemawiał.