W czwartek 19 kwietnia obchodzimy 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. To w kwietniu 1943 roku żydowscy bojownicy skupieni w Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskim Związku Wojskowym stawili opór siłom niemieckim, które miały za zadanie likwidację warszawskiego getta. W sumie walkach w czasie powstania w getcie warszawskim wzięło udział około tysiąca osób. Bojownicy postawili się dobrze uzbrojonym żołnierzom Wehrmachtu, SS i oddziałów pomocniczych. Bohaterscy powstańcy walczyli aż do 16 maja. Tego dnia generał SS Jurgen Stropp podjął decyzję o końcu akcji. To wtedy jako znak zwycięstwa nad żydowskimi bojownikami wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. RELACJA z obchodów 75. rocznicy powstania w getcie na Se.pl.
14.39 W ogrodzie Saskim odbywa się uroczyste sadzenie dębu pamięci.
13.08 Prezydent Andrzej Duda do zebranych mówił:
- Jestem przekonany, że gdy ktoś mówi o współodpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, to rani nie tylko Polaków, ale rani to także Żydów, polskich obywateli; także pamięć tych, którzy polegli pod polską i żydowską flagą - #PAD#ŁączyNasPamięć #Getto1943 pic.twitter.com/xoTtRYtzpG
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 19 kwietnia 2018
12.48 Uroczystości trwają, ale zdaniem Ryszarda Petru za dużo tu polityki:
Prezydent @AndrzejDuda zamiast upamietnic tych co walczyli i zgineli w Powstaniu w Gettcie podkresla pomoc jakiej udzielili Powstaniu Polacy.
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) 19 kwietnia 2018
W taki dzien, zmiast uprawiac polityke pisowska moglby po
prostu empatycznie uczcic pamiec tych co zgineli. Nie umiał
12.28 Prezydent Adnrzej Duda: - Tak jak zamiarem i planem Niemców było zniszczenie narodu żydowskiego, tak samo konsekwentnie starali się zniszczyć wszelkie pamiątki po narodzie żydowskim.
12.05 W głównych uroczystościach przed pomnikiem bohaterów getta warszawskiego udział biorą: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
12.00 Tak jak zapowiadano pubktualnie o 12.00 zawyły syreny. To znak upamiętniający powstanie w getcie warszawskiem.
11.52 Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę na cmentarzu żydowskim.
Prezydent @AndrzejDuda złożył wizytę na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 19 kwietnia 2018
Teren nekropolii podzielono na kwatery: ortodoksyjną, reformowaną, dziecięcą, wojskową oraz część, gdzie pochowano osoby zmarłe w getcie warszawskim.#ŁączyNasPamięć #Getto1943 pic.twitter.com/p4GjofG5tI
10.48 Temat powstania w gettcie warszawskim jest zauważony:
Marek Edelman: "Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas przyszli.
— slawek jastrzebowski (@sjastrzebowski) 19 kwietnia 2018
Chodziło tylko o wybór sposobu umierania"
"Zdążyć przed Panem Bogiem".
9.21 W Warszawie trwa uroczysta rady miasta z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie. Honorowe Obywatelstwo miasta otrzymają: Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski.
Trwa uroczysta sesja Rady #Warszawa z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Honorowe Obywatelstwo otrzymają: Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski. #ŁączyNasPamięć #WarszawaPamięta @hannagw @EDGrupinska Fot. RZ pic.twitter.com/7fPLEjGQmg
— Warszawa (@warszawa) 19 kwietnia 2018
8.38 O powstańcach z getta warszawskiego pamiętają w KPRM i kancelarii prezydenta. Już rano pojawiły się poświęcone wydarzeniu wpisy:
Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!#ŁączyNasPamięć #Getto1943 pic.twitter.com/FI01xWyOq0
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 19 kwietnia 2018
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 19 kwietnia 2018