Marsz Niepodległości 2019 - Policja wynosiła ludzi, tłumy przed Narodowym

2019-11-11 19:00

11 listopada 2019 roku, czyli 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Relacjonowaliśmy NA ŻYWO najważniejsze wydarzenia związane z obchodami narodowego święta. Byliśmy na miejscu i śledziliśmy to, co się działo. Momentami było GORĄCO.

Godz. 19:00

To już koniec Marszu Niepodległości 2019. Ulice Warszawy pustoszeją, a uczestnicy wracają do domów spod PGE Narodowego. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

Godz. 18:58

- Dziękujemy jeszcze raz za to, że byliście z nami. Zapraszamy za rok, mam nadzieję, że w równie dobrej atmosferze. Pamiętajcie o akcji "Stop 447". Musimy zebrać 100 tysięcy podpisów, by obronić się przed żydowską grabieżą. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok. Wracajcie bezpiecznie do domów. Czołem wielkiej Polsce! Zgromadzenie uważam za rozwiązane. Dziękuję wszystkim wolontariuszom i tym, którzy przyczynili się do tego, że Marsz Niepodległości zakończył się tak wielkim sukcesem - powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Godz. 18:40

Wybrzmiewają kolejne znane patriotyczne pieśni w nietypowej aranżacji. Wykonania są ostre i wyraziste, co wydaje się podobać zmarzniętej już nieco publiczności.

Godz. 18:20

"Śmierć wrogom ojczyzny" - śpiewa Andrzej Kołakowski. Organizatorzy zachęcają do podpisywania się pod projektem ustawy "Stop 447". Chwilę później na scenę wchodzą kolejni artyści. Słyszymy "Rozkwitały pąki białych róż" w rockowej wersji.

Święto Niepodległości 2019 - ludzie wynoszeni z tłumu. ZOBACZ WIDEO:

Godz. 18:10

"Cześć i chwała bohaterom" - krzyczą zgromadzeni pod sceną.

Jeden z organizatorów wypomniał redaktorom znanego dziennika, że w dzisiejszej relacji zarzucili uczestnikom Marszu Niepodległości antysemityzm, wskazując na hasło "tu jest Polska, nie Izrael". - To prawda, tu nie zabija się niewinnych dzieci palestyńskich, tu nie ma największych na świecie marszów LGBT, tu nie ma sodomii, a my nie zapłacimy ani złotówki Izraelowi - dodał.

Po krótkim przerywniku wznowiono wystąpienia artystyczne. Śpiewa Andrzej Kołakowski.

Godz. 17:50

Rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości podał szacunkowe dane organizatorów o frekwencji na dzisiejszym zgromadzeniu.

Godz. 17:45

Pod sceną w pobliżu PGE Narodowego trwa świętowanie. Uczestnicy Marszu Niepodległości, którzy dotarli już na miejsce, słuchają pieśni patriotycznych. Widać dziesiątki odpalonych rac i tysiące biało-czerwonych flag. Pomiędzy piosenkami o Żołnierzach Wyklętych wznoszone są okrzyki "cześć i chwała bohaterom" oraz "Bóg, honor i ojczyzna".

Godz. 17:30

Marsz Antyfaszystów już się zakończył.

Tymczasem coraz więcej osób gromadzi się na błoniach przy PGE Narodowym.

Godz. 17:20

Jak widać na poniższym nagraniu, nielegalna kontrmanifestacja Obywateli RP doczekała się stanowczej interwencji policji. Wcześniej informowaliśmy, że spontaniczne zgromadzenie przy rondzie De Gaulle'a zostało rozwiązane. Z relacji mundurowych wynika, że funkcjonariusze "wielokrotnie zwracali się do organizatora o opuszczenie ronda". Na miejscu działał zespół antykonfliktowy.

Godz. 17:08

Zdaniem organizatorów w Marszu Niepodległości bierze udział około 150 tysięcy osób. Tymczasem rzecznik stołecznego ratusza informuje o 47 tysiącach uczestników. - W kulminacyjnym momencie marsz rozciągał się na długości 1750 metrów i zajął powierzchnię ponad 42 tysięcy metrów kwadratowych - napisał na Twitterze Kamil Dąbrowa.

Godz. 16:55

Marsz Antyfaszystów dociera do pl. Trzech Krzyży. Tu powinien się zakończyć.

Uczestnicy Marszu Niepodległości zbliżają się do PGE Narodowego. Na błoniach rozpoczął się już koncert. Będą też przemówienia liderów Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Ruchu Narodowego oraz środowisk prawicowych.

Organizatorzy stale apelują o nieużywanie materiałów pirotechnicznych. Choć race są regularnie odpalane, maszerujący zgodnie uznają wydarzenie za bezpieczne. Póki co obyło się bez incydentów.

W ubiegłym roku w marszu wzięło udział według szacunków policji około 250 tysięcy osób. Tym razem uczestników jest mniej, jednak nadal to imponująca liczba. Na szczegółowe dane przyjdzie nam poczekać. Nie ulega wątpliwości, że Marsz Niepodległości to jedno z największych zgromadzeń publicznych w stolicy w ciągu roku.

Godz. 16:45

Marsz Niepodległości przebiega w tej chwili w dość spokojnej atmosferze. Tak natomiast wyglądało i brzmiało odśpiewanie hymnu przed rozpoczęciem.

Godz. 16:30

Czoło Marszu Niepodległości niebawem dotrze do PGE Narodowego. Wielotysięczny tłum ciągnie się jednak na bardzo dużej odległości. Organizatorzy apelują, by uczestnicy nie zwracali uwagi na prowokacje. Słychać okrzyki "Naszym celem wielka Polska". Skandowane są również niecenzuralne hasła pod adresem niektórych mediów.

Tymczasem w marszu "Za wolność Waszą i naszą", zdaniem organizatorów, bierze udział około 10 tysięcy osób. Pojawili się m.in. Adrian Zandberg i Barbara Nowacka.

Godz. 16:15

Spontaniczne zgromadzenie przy rondzie De Gaulle'a zostało rozwiązane. - Mówimy m. in. o zagrożeniu życia i zdrowia wielu osób. Wielokrotnie policjanci zwracali się do organizatora zgromadzenia spontanicznego o opuszczenie ronda. Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy - tłumaczą funkcjonariusze.

Godz. 16:00

Marsz Niepodległości idzie przez stolicę. Usłyszeć można huk petard, ale również patriotyczne pieśni czy okrzyki. Oprócz odpalonych rac widać też wiele symboli katolickich. Jest m.in. wielki obraz z hasłem "Jezus Królem Polski". Niektórzy uczestnicy modlą się przy ogromnym różańcu. Do Warszawy przyjechały liczne grupy kibicowskie z różnych części kraju.

Godz. 15:45

Organizatorzy Marszu Niepodległości apelowali, ale część uczestników nie posłuchała i odpaliła race, a także zaczęła skandować: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" i "Nie czerwona, nie tęczowa, idzie Polska narodowa".

Godz. 15:30

„Precz z homofobią”, „Precz z faszyzmem”, „11 Listopada NIE rasistom i faszystom”, „Wolna Polska” - oto hasła, które pojawiły się na, odbywającym się kilka ulic dalej, w Warszawie, Marszu Antyfaszystowskim „Za wolność Waszą i naszą”.

Marsz ma ma przejść ulicami Marszałkowską, pl. Konstytucji, Piękną i Al. Ujazdowskimi na pl. Trzech Krzyży.

Organizowany jest przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokracja, Antyfaszystowską Warszawę, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw „Syrena”.

Godz. 14:55

Przeciwnicy marszu czekają na jego uczestników na trasie. Czy dojdzie do zamieszek? 

W wielu polskich miastach odbyły się dziś uroczyste marsze i nabożeństwa, parady i pokazy militarne. Poniżej relacja ze Szczecina. Zobaczcie koniecznie zdjęcia! 

Godz. 14:30

Na miejscu trwają już przemówienia. Rondo Dmowskiego jest CAŁE biało-czerwone. Warto przypomnieć, że jest to jubileuszowy, 10. Marsz Niepodległości. Na trasie marszu czekają również jego przeciwnicy. 

Godz. 14.00

Tymczasem na rondzie im. Romana Dmowskiego powoli zbierają się uczestnicy Marszu Niepodległości. W tym roku marsz odbywa się pod hasłem "Miej w opiece cały Naród". O godz. 13.30 odmówiono wspólny różaniec. Start marszu około godz. 15.00. Już wiadomo, że kontrowersji nie zabraknie...

Szczególną uwagę przykuwała dziś swoim wyglądem pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Jak się prezentowała u boku męża podczas uroczystości? Zobaczcie w poniższej galerii.

Godz. 13.30

Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Teraz robi to prezydent wraz z małżonką. 

Godz. 13.00

Prezydent zaapelował do zebranych na placu Piłsudskiego, by wzięli odpowiedzialność za losy kraju m.in. poprzez aktywny udział w wyborach. Dodał, że Polska rozwija się coraz dynamiczniej i wyraził nadzieję, że wciąż tak będzie. Obecnie trwa składanie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wieniec złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i marszałek senior Antoni Macierewicz

Prezydent Duda przypomniał bohaterskie wyczyny polskiego oręża z czasów II Rzeczypospolitej - zwycięstwo w bitwie warszawskiej oraz trzy powstania śląskie. Dodał, że każdy z "Ojców Niepodległości" miał zupełnie inną wizję Polski, jednak obecnie ich pomniki stoją razem w jednej alei. 

- Ja to mam szczęście, że w tym momencie, przyszło mi żyć w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście - zacytował znany utwór prezydent Duda. - Całe pokolenia nie miały takiego szczęście jak my. W szczególności Ci, urodzeni po 1989 roku, którzy nie pamiętają czasów, gdy Polska nie była zupełnie suwerenna - dodał. 

Godz. 12:35

Nastąpiła zmiana warty. Teraz głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda, który na samym początku przemówienia przywitał wszystkich gości. 

Godz. 12:22

Grzmią armaty na placu Piłsudskiego. Aż 21 salw wystrzelono w ramach tzw. salutu narodowego. Za chwilę uroczysta odprawa wart. 

Godz. 12.10

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza wybrzmiały cztery zwrotki hymnu narodowego. Lada moment rozpocznie się odczytanie Apelu Pamięci. 

Godz. 12:00

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Romuald Andrzejczak poinformował Prezydenta RP o gotowości do rozpoczęcia obchodów. Trwa przegląd służb. W wielu polskich miastach w samo południe wybrzmiał hymn narodowy. 

Godz. 11:50

W samo południe w Warszawie rozpoczną się oficjalne uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Prócz prezydenta Andrzeja Dudy w obchodach wezmą udział przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Politycy obozu rządzącego są już na miejscu. 

Godz. 11.30

To niezwykle aktywny dzień dla Głowy Państwa. Prezydent Andrzej Duda rano składał wieńce i kwiaty pod pomnikami "Ojców Niepodległości", następnie uczestniczył w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny. W Pałacu Prezydenckim przyznał ważne państwowe odznaczenia. O godz. 12.00 weźmie udział w głównych obchodach Dnia Niepodległości na placu Piłsudskiego w Warszawie. Poniżej można zobaczyć zdjęcia. 

Godz. 11.10

Gratulacje i życzenia z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę płyną z całego świata m.in. Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Słowenii, Kosowa, Izraela czy Indonezji. Uroczystości z okazji Święta Narodowego odbyły się w wielu państwach, nawet egzotycznych. Świętowano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Nairobi. 

Godz. 10:45

Prezydent RP Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręcza ordery i odznaczenia dla osób zasłużonych dla kraju. Orderem Orła Białego zostali odznaczeni historyk Andrzej Nowak oraz Grażyna Świątecka, kardiolog oraz współzałożycielka gdańskiego Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel" i Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej.

Godz. 9:45

Jak wygląda harmonogram imprez w poszczególnych miastach? Wystarczy kliknąć na odpowiednie miasto i sprawdzić:

Godz. 9:30

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w całym kraju. W Krakowie w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał. We Wrocławiu odbędą się m.in. Bieg Niepodległości i Radosna Parada Niepodległości. Również mieszkańcy Gdańska będą mieli możliwość wzięcia udziału w uroczystej paradzie. Zaś w Poznaniu oprócz Święta Niepodległości mieszkańcy uroczyście obchodzą imieniny św. Marcina, patrona miasta. Kto chce spróbować słynnych świętomarcińskich rogali, powinien wybrać się dziś do stolicy Wielkopolski. 

O godz. 9.00 rozpoczęła w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu. Przewodniczy jej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. 

Godz. 8:30

Prezydent Andrzej Duda zgodnie z planem rozpoczął objazd po pomnikach "Ojców Niepodległości" w Warszawie. Głowa Państwa złożyła już kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa. Andrzej Duda spotkał się na miejscu z przedstawicielami PSL - Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Pawłem Kukizem. Wieńce trafiły również pod pomniki Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego,  Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

- Ja zawsze wzywam i mam nadzieję, że jeżeli gdzieś mówimy o wspólnocie i mówimy o jedności, to przede wszystkimi mówimy o jedności i wspólnocie w tych najważniejszych polskich sprawach. Tam powinno być jedno, jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami. Granicą politycznego sporu jest interes Rzeczypospolitej, a więc interes nas wszystkich - powiedział dziś rano w radiowej Jedynce prezydent Andrzej Duda. 

Godz. 8:00

Najważniejsze obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się wkrótce w Warszawie. W związku z tym możliwe są spore utrudnienia na drogach. Między 8.00 a 9.00  8:00 - 9:00 Traktem Królewskim przejedzie kolumna samochodów z Prezydentem RP z Pałacu Prezydenckiego do Świątyni Opatrzności Bożej.

W trakcie przejazdu prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przy pomnikach: Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży), Ignacego Paderewskiego (park Ujazdowski), Wojciecha Korfantego (skrzyżowanie Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola), Romana Dmowskiego (pl. Na Rozdrożu), Józefa Piłsudskiego (skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Bagatela).

O godzinie godzinach 11:20 rozpocznie się przemarsz oddziałów wojskowych przez pl. Teatralny, ul. Senatorską, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Królewską i pl. marsz. J. Piłsudskiego. O godz. 12.00 na placu Piłsudskiego rozpoczną się oficjalne uroczystości.

W Warszawie przejdzie kilka marszów, z czego największym będzie Marsz Niepodległości. Początek o godz. 14.00, tradycyjnie marsz ruszy z ronda Dmowskiego. 

Nasi Partnerzy polecają