11 lat od śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Pogrzeb wywołał kontrowersje
Dziś mija dokładnie 11. rocznica śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Polski XX wieku. Zmarł 25 maja 2014 roku po długiej chorobie w wieku 90 lat. Jego pogrzeb, który odbył się 30 maja 2014 roku, przyciągnął tłumy – zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała.
Niezwykły gest Joanny Senyszyn. Zrobiła coś niezwykłego na marszu Trzaskowskiego. Ludzie w euforii!
Pogrzeb z honorami państwowymi, ale nie bez protestów
Uroczystości żałobne odbyły się z pełnym ceremoniałem wojskowym. Trumna z ciałem gen. Jaruzelskiego została wystawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a następnie przewieziona na Powązki Wojskowe. Obecni byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, byli premierzy, generałowie oraz przedstawiciele SLD. Ale to nie był cichy, spokojny pogrzeb.
W tłumie pojawiły się transparenty z napisem „hańba”, słychać było okrzyki „precz z komuną” i „to nie bohater”. Protestujący, w tym byli działacze opozycji i młodzież narodowa, zarzucali władzom, że Jaruzelski nie zasłużył na honorowy pochówek z wojskową asystą. Doszło do przepychanek i gorącej atmosfery – jakby nawet po śmierci generał wciąż dzielił Polaków.
Kim był gen. Wojciech Jaruzelski?
Urodzony w 1923 roku, w czasie II wojny światowej walczył w Ludowym Wojsku Polskim, był ministrem obrony, premierem, I sekretarzem KC PZPR, a potem – ostatnim prezydentem PRL. Wprowadził stan wojenny 13 grudnia 1981 roku, tłumacząc to zagrożeniem interwencji radzieckiej. Dla jednych – patriota i realista. Dla innych – symbol represji i zdrady narodowej.
Ostatnie pożegnanie: zobacz zdjęcia z pogrzebu
W naszej galerii przypominamy zdjęcia z pogrzebu gen. Jaruzelskiego na Powązkach. Widać nie tylko oficjeli i asystę wojskową, ale też transparenty protestujących, służby porządkowe i symboliczny moment opuszczania trumny do grobu. To wyjątkowy dokument historyczny – pokazuje, że historia wciąż żyje w pamięci ludzi.
