Protestujący zablokowali ceremonię

11 lat od śmierci Jaruzelskiego. Na jego pogrzebie krzyczeli: 'Precz z komuną!' [GALERIA]

2025-05-25 16:06

25 maja 2014 roku zmarł gen. Wojciech Jaruzelski – były I sekretarz KC PZPR i ostatni prezydent PRL. Pogrzeb w Warszawie odbył się w atmosferze sprzeciwu. Pojawiły się transparenty, okrzyki, a nawet próby zakłócenia ceremonii. Mimo to na Cmentarzu Powązkowskim obecni byli najważniejsi politycy III RP.

11 lat od śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Pogrzeb wywołał kontrowersje

Dziś mija dokładnie 11. rocznica śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Polski XX wieku. Zmarł 25 maja 2014 roku po długiej chorobie w wieku 90 lat. Jego pogrzeb, który odbył się 30 maja 2014 roku, przyciągnął tłumy – zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała.

Niezwykły gest Joanny Senyszyn. Zrobiła coś niezwykłego na marszu Trzaskowskiego. Ludzie w euforii!

Pogrzeb z honorami państwowymi, ale nie bez protestów

Uroczystości żałobne odbyły się z pełnym ceremoniałem wojskowym. Trumna z ciałem gen. Jaruzelskiego została wystawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a następnie przewieziona na Powązki Wojskowe. Obecni byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, byli premierzy, generałowie oraz przedstawiciele SLD. Ale to nie był cichy, spokojny pogrzeb.

W tłumie pojawiły się transparenty z napisem „hańba”, słychać było okrzyki „precz z komuną” i „to nie bohater”. Protestujący, w tym byli działacze opozycji i młodzież narodowa, zarzucali władzom, że Jaruzelski nie zasłużył na honorowy pochówek z wojskową asystą. Doszło do przepychanek i gorącej atmosfery – jakby nawet po śmierci generał wciąż dzielił Polaków.

Kim był gen. Wojciech Jaruzelski?

Urodzony w 1923 roku, w czasie II wojny światowej walczył w Ludowym Wojsku Polskim, był ministrem obrony, premierem, I sekretarzem KC PZPR, a potem – ostatnim prezydentem PRL. Wprowadził stan wojenny 13 grudnia 1981 roku, tłumacząc to zagrożeniem interwencji radzieckiej. Dla jednych – patriota i realista. Dla innych – symbol represji i zdrady narodowej.

Ostatnie pożegnanie: zobacz zdjęcia z pogrzebu

W naszej galerii przypominamy zdjęcia z pogrzebu gen. Jaruzelskiego na Powązkach. Widać nie tylko oficjeli i asystę wojskową, ale też transparenty protestujących, służby porządkowe i symboliczny moment opuszczania trumny do grobu. To wyjątkowy dokument historyczny – pokazuje, że historia wciąż żyje w pamięci ludzi.

FB: Reporterzy "Super Expressu" zamienili się w świnie. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Nietypowy escape room w Warszawie
Polityka SE Google News
Sonda
Czy generał Wojciech Jaruzelski to pozytywna postać?