Powstanie Wielkopolskie KONKURS WIEDZY

i

Autor: Materiały Prasowe

100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Ważne słowa Morawieckiego [WIDEO]

2018-12-27 14:23

100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. - To wielka i wspaniała okoliczność – stulecie wybuchu powstania Wielkopolskiego, które budowało i zbudowało Rzeczpospolitą. My dzisiaj jesteśmy również spadkobiercami tego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych, wielkich wysiłków naszych przodków - mówił w Poznaniu Mateusz Morawiecki.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. Do historii przeszło jako jedno z nielicznych wygranych przez Polaków powstań. Powstańcy walczyli o powrót ziem zaboru pruskiego do granic Rzeczpospolitej, która półtora miesiąca wcześniej - po 123 latach - odzyskała niepodległość. 6 stycznia 1919 roku wyzwolony został Poznań, a do połowy miesiąca większa część regionu.

ZOBACZ PRZEJMUJĄCY FILM O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

- Tutaj, w Wielkopolsce, pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne, logistyczne, masowość, powszechność tego wielkiego, wspaniałego zrywu, tej walki, była czymś, co zaskoczyło zaborców. Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy – Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu – walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą, wiedząc że Polska jest – mówiąc językiem Paderewskiego – polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa. Jest składająca się z wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem dawnej I Rzeczpospolitej. Wymiar walki o Rzeczpospolitą, o przyłączenie ziem do Rzeczpospolitej, powinien pokazywać, jak bardzo przeszłość jest powiązana z przyszłością, że przyszłość bez przeszłości to trochę taka droga na oślep - podkreślił szef rządu.

MORAWIECKI ZABRAŁ DZIECI PO CHOINKĘ [FOTO]

Bohaterów powstania wielkopolskiego w specjalny sposób uhonorował prezydent Andrzej Duda, który pośmiertnie nadał Order Orła Białego przywódcom powstania: generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi.

Nasi Partnerzy polecają