Komisja wyborcza

i

Autor: Julo, Wikipedia Rusza akcja "Przypilnuj wyborów". Mieszkańcy dołączają do komisji wyborczych jako obserwatorzy

Wybory 2024

Wybory samorządowe: najważniejsze informacje, które musisz znać przed wyborami 7 kwietnia

2024-04-05 17:24

W niedzielę 7 kwietnia Polacy wybiorą przedstawicieli do władz lokalnych (samorządowych) na nową kadencję - radnych gmin, powiatów, sejmików województw, radnych dzielnic (w przypadku Warszawy) oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych? "Super Express" podpowiada: jak głosować w 5 krokach.

W wyborach samorządowych obowiązuje podstawowa zasada: głosujemy tam, gdzie jesteśmy zameldowani lub po prostu mieszkamy na stałe. Zagłosować na kandydatów do rad gmin oraz na wójtów, prezydentów i burmistrzów, mogą wszyscy dorośli mieszkańcy gminy, posiadający czynne prawo wyborcze. Oddać głos w tych wyborach mogą nie tylko Polacy, ale też zameldowani w gminie obcokrajowcy (obywatele państw UE i Wielkiej Brytanii). Z kolei w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa oddać głos będą mogli tylko obywatele naszego kraju.

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego komentuje: 

To są najtrudniejsze wybory, w których są cztery akcje wyborcze. Na pewno będą trwały kilka dni. Obwodowe komisje wyborcze mają najwięcej pracy. Myślę, że ogłoszenie wyników wyborów przez PKW mogłoby być w powyborczą środę.

Jak zagłosować w wyborach samorządowych – 5 kroków

  • KROK 1.Jeśli nie wiesz, w której komisji możesz oddać głos, sprawdź tę informację w Centralnym Rejestrze Wyborców na stronie gov.pl logując się przez swój profil zaufany, przez platformę ePUAP (trzeba podać tylko PESEL) lub aplikację mObywatel. Można też wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie znajduje się wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych. Można też zapytać o adres naszego lokalu w urzędzie gminy, albo poradzić się sąsiadów.
  • KROK 2.Udaj się do lokalu wyborczego w godzinach 7 – 21. Zabierz dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty, prawo jazdy lub legitymację rencisty). Możesz zabrać długopis, chociaż w lokalu na pewno będą długopisy zapewnione przez członków komisji.
  • KROK 3.Po podaniu członkom komisji swojego adresu zamieszkania oraz dokumentu tożsamości, otrzymasz – w zależności od statusu gminy – trzy lub cztery karty do głosowania w wyborach do rad gmin, do rad powiatu i do sejmików wojewódzkich oraz w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta. Nie ma obowiązku przyjmowania wszystkich kart – można zdecydować się tylko na wybrane karty wyborcze, tylko trzeba to powiedzieć członkowi komisji.
  • KROK 4.Aby oddać ważny głos postaw znak "X" w jednej kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie nieważny, jeśli znak "X" zostanie postawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata na jednej karcie lub nie zostanie postawiony w kratce wcale.
  • W przypadku wyborów na radnych gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach na radnych powiatu, do sejmików i do rady Warszawy, w razie postawienia "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata z tej samej listy - głos będzie ważny. Komisja uzna jednak głos na jednego kandydata, który jest wyżej na karcie.
  • KROK 5.Wszystkie otrzymane karty po zaznaczeniu wybranych kandydatów należy złożyć stroną zadrukowaną do środka i wrzucić je do urny wyborczej. Po zamknięciu lokalu wyborczego w niedzielę o 21, komisja przystąpi do liczenia głosów. Wyniki wyborów samorządowych poznamy najpóźniej 10 kwietnia.
Źródło: Wybory samorządowe: najważniejsze informacje, które musisz znać przed wyborami 7 kwietnia