Łukasz Garczewski kandydatem na prezydenta Poznania. Startuje z KWW Społeczny Poznań

i

Autor: PAP/Jakub Kaczmarczyk Łukasz Garczewski kandydatem na prezydenta Poznania. Startuje z KWW Społeczny Poznań

To piąty kandydat na prezydenta

Wybory samorządowe 2024. Łukasz Garczewski kandydatem na prezydenta Poznania z KWW Społeczny Poznań

2024-03-04 10:09

Radny osiedla Rataje Łukasz Garczewski jest kandydatem na prezydenta Poznania KWW Społeczny Poznań. 39-latek ogłosił swoje plany w niedzielę. - Mamy dość tego, że o wszystko w Poznaniu trzeba walczyć i na pierwszym miejscu stoi zysk spółek miejskich, a nie dobro mieszkańców – podkreślił Garczewski. W stolicy Wielkopolski swój start zgłosiło już pięciu kandydatów.

Wybory samorządowe 2024. Łukasz Garczewski kandydatem na prezydenta Poznania

Łukasz Garczewski w niedzielę (3 marca) na konferencji prasowej, zapowiadając swoją kandydaturę, oświadczył, że "od wielu, wielu lat w gmachu urzędu miasta pojawiam się w różnych sprawach, żeby walczyć o prawa osób z niepełnosprawnościami i o lepszy Poznań". - Dzisiaj jestem tutaj jako przedstawiciel i kandydat KWW Społeczny Poznań na prezydenta Poznania, dlatego, że ja i wszyscy, którzy tutaj ze mną stoją mamy dość Poznania zarządzanego jak kiepska firma. Mamy dość tego, że o wszystko w Poznaniu trzeba walczyć i na pierwszym miejscu stoi zysk spółek miejskich, a nie dobro mieszkańców i ich dobrostan. Wierzymy, że można inaczej, i że miasto to musi być dom dla nas wszystkich – podkreślił.

Garczewski powiedział, co myśli o rządach Jaśkowiaka

Wskazał, że obecnie w Poznaniu, po wielu latach rządów prezydenta Jacka Jaśkowiaka, "mamy coś zupełnie odwrotnego – mamy rozkopane przez wiele lat centrum, w którym nie da się ani mieszkać, ani prowadzić biznesu". Dodał, że w Poznaniu jest także duży problem z jakością powietrza, który – w jego ocenie – jest wciąż przez władze miasta i poznańskich urzędników bagatelizowany i marginalizowany.

- Kiedy mówimy o tym, że na tym placu i na ul. Św. Marcin nie da się latem wytrzymać – to słyszymy, że Poznań to nie park i musi być ładnie, a drzewka muszą być odpowiednio przystrzyżone. Okazuje się, że one potem umierają i nie jest ani ładnie, ani zielono – mamy po prostu beton. Tak nie może być. Nie może być też tak, że tym miastem i ciągle opóźnionymi projektami zarządzają ludzie z lewymi dyplomami Collegium Humanum i to miasto, i ten prezydent powinni się tego wstydzić – podkreślił.

Hasła wyborcze KWW Społeczny Poznań. Jak brzmią?

Dodał, że zamiast tego KWW Społeczny Poznań proponuje "miasto, które jest domem, o który wszyscy się troszczymy". Wskazał, że ta troska ma pięć wymiarów - to troska o bezpieczeństwo, o przestrzeganie prawa i ładu przestrzennego, troska o zieleń, o mieszkańców, a także o postęp i umiejętne wykorzystanie nowych technologii.

Kto startuje z KWW Społeczny Poznań?

W trakcie konferencji przedstawiono liderów list do Rady Miasta Poznania w poszczególnych okręgach. Listy KWW Społeczny Poznań poprowadzą: w okręgu nr 6 - Tomasz Hejna, dbający o "poznański porzundek, zamiast poznańskiej gemeli", w okręgu nr 5 - Włodzimierz Nowak, dla którego "transport publiczny jest dobrem najważniejszym", w okręgu nr 4 - Łukasz Garczewski, kandydat na prezydenta Poznania, w okręgu nr 3 - Aneta Mikołajczyk, "kobieta z pasją do zieleni, broniąca drzew w Poznaniu", w okręgu nr 2 - Michał Kucharski, "dbający o poznańską kulturę i przyrodę", oraz w okręgu nr 1 - Anna Pieciul, "która zadba o to, by młodzi Poznaniacy nie uciekali z miasta".

Garczewski startował do Sejmu RP. Uzyskał nieco ponad tysiąc głosów

W ostatnich wyborach parlamentarnych Garczewski startował do Sejmu z 7 miejsca z KW Nowa Lewica w okręgu nr 39; uzyskał 1038 głosów. Pytany w niedzielę przez PAP, co zadecydowało, że zdecydował się kandydować z KWW Społeczny Poznań, a nie z poznańską Lewicą, podkreślił, że "jestem członkiem Partii Razem, natomiast ja jestem w polityce dlatego, że do niej zabłądziłem jako społecznik i od ponad 15 lat działam w przeróżnych stowarzyszeniach i organizacjach społecznych". - Polityka jest mi potrzebna tylko dlatego, że w Poznaniu Jacka Jaśkowiaka nie da się tymi normalnymi drogami partycypacji obywatelskiej nic zrobić, bo po prostu w pewnym momencie człowiek trafia na ścianę. Jak chce się coś zmienić, to trzeba iść do polityki po mandat, żeby można było wywierać prawdziwy wpływ. Mi jest z tym trochę źle, to znaczy nie powinno tak być, że żeby zmienić Poznań muszę zostać politykiem – ale tak jest – wyjaśnił.

Kim jest Łukasz Garczewski?

Łukasz Garczewski ma 39 lat. Zawodowo zajmuje się budowaniem oprogramowania, zarządzaniem projektami i komunikacją, usprawnianiem procesów w organizacjach. Od 5 lat pełni funkcję radnego osiedla Rataje. Jest działaczem w poznańskich i ogólnopolskich organizacjach pozarządowych, m.in: Fundacja Tech To The Rescue, jako dyrektor ds. rozwoju produktu (CPO), Stowarzyszenie Wikimedia Polska, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Należał także do Komisji Dialogu Obywatelskiego, w przeszłości był też jednym z organizatorów festiwalu Pyrkon.

Wybory prezydenckie w Poznaniu. Kto kandyduje?

W wyborach o fotel prezydenta Poznania Garczewski zmierzy się z obecnym prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, kandydatem Zjednoczonej Prawicy Zbigniewem Czerwińskim, kandydatką Nowej Lewicy Beatą Urbańską oraz adwokatem Przemysławem Plewińskim, który będzie ubiegał się o urząd prezydenta Poznania jako kandydat Trzeciej Drogi.

Trump w wygra wybory prezydenckie? Ekspert ocenia
Nasi Partnerzy polecają