Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Poznania. Kto kandyduje? Znamy listę kandydatów

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe/ materiały wyborcze kandydatów Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Poznania. Kto kandyduje? Znamy listę kandydatów

O fotel prezydenta powalczy pięć osób

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Poznania. Kto kandyduje? Znamy listę kandydatów

2024-03-06 10:00

Wybory samorządowe zaplanowano na 7 kwietnia 2024. Tego dnia wybierzemy m.in. prezydentów, burmistrzów i wójtów miast. Kto będzie kandydować na prezydenta Poznania? W poniższym artykule przedstawiamy listę kandydatów.

Wybory samorządowe 2024. Trwa okres wyborczy

W Polsce mamy od kilku miesięcy okres wyborczy. W październiku 2023 roku mieliśmy wybory parlamentarne, a w kwietniu czekają nas wybory samorządowe 2024. Polacy będą wybierać swoich prezydentów, burmistrzów i wójtów. Ponadto wybierzemy radnych miast, radnych powiatowych i radnych sejmików wojewódzkich.

Wybory samorządowe 2024 w Polsce zaplanowano na 7 i 21 kwietnia. Ten drugi termin przeznaczony jest na ewentualną drugą turę.

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Poznania

W wyborach samorządowych 2024 wybierzemy prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz przedstawicieli rad. Najwięcej emocji wzbudzają jednak pojedynki o największe miasta, w tym także o Poznań. Kto zostanie prezydentem Poznania?

Na ten moment mamy pięciu kandydatów, którzy będą ubiegać się o fotel prezydenta Poznania. Są to: Jacek Jaśkowiak, Zbigniew Czerwiński, Przemysław Plewiński, Beata Urbańska i Łukasz Garczewski.

Kandydaci na prezydenta Poznania. Kim jest Jacek Jaśkowiak?

O urząd prezydenta Poznania Jaśkowiak będzie ubiegał się czwarty raz. W 2010 r. uzyskał, jako kandydat niezależny, ponad 7 proc. głosów. W 2014 r., jako kandydat PO, pokonał w drugiej turze rządzącego miastem Ryszarda Grobelnego, zdobywając 59,1 proc. głosów. W 2018 roku ubiegając się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory w pierwszej turze zdobywając 127 125 głosów, czyli 55,9 proc. poparcia.

Kandydaci na prezydenta Poznania. Kim jest Zbigniew Czerwiński?

Zbigniew Czerwiński urodził się 17 marca 1961 roku w Rzepinie w województwie lubuskim. Od lat 80. związany z Poznaniem i tutejszymi ruchami studenckimi. Współtworzył poznański NZS. W czasie stanu wojennego był aresztowany. W latach 1989-2001 należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Po powstaniu PiS, wstąpił do tej partii. W latach 2005-2006 był przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w latach 1998-2014 i 2015 do teraz. Od 2011 roku bezskutecznie startuje w wyborach do Sejmu.

Kandydaci na prezydenta Poznania. Kim jest Przemysław Plewiński?

Ma 38 lat, jest poznaniakiem, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował w poznańskich mediach, obecnie jest adwokatem. Wraz z żoną prowadzi kancelarię adwokacką. Brał udział w pracach podkomisji sejmowej ds. nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, był członkiem Komisji Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Rugby oraz członkiem Komisji Ligi organu dyscyplinarnego Ekstraklasy S.A. Ma dwójkę dzieci w wieku 5 i 8 lat.

Kandydaci na prezydenta Poznania. Kim jest Beata Urbańska?

To jedyna kobieta ubiegająca się na to stanowisko. To szefowa Lewicy w Poznaniu. W latach 2010-2018 była miejską radną. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegała się o mandat poselski, w 2019 i 2023 roku.

Kandydaci na prezydenta Poznania. Kim jest Łukasz Garczewski?

Ma 39 lat. Zawodowo zajmuje się budowaniem oprogramowania, zarządzaniem projektami i komunikacją, usprawnianiem procesów w organizacjach. Od 5 lat pełni funkcję radnego osiedla Rataje. Jest działaczem w poznańskich i ogólnopolskich organizacjach pozarządowych, m.in: Fundacja Tech To The Rescue, jako dyrektor ds. rozwoju produktu (CPO), Stowarzyszenie Wikimedia Polska, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Należał także do Komisji Dialogu Obywatelskiego, w przeszłości był też jednym z organizatorów festiwalu Pyrkon.

Debata "Wybory samorządowe. Walka o Kraków". Mocna wymiana zdań i cięte riposty
Nasi Partnerzy polecają