Komisja wyborcza

i

Autor: Shutterstock

Wybory 2024

Skład komisji wyborczej 2024. Kto zasiada w komisji wyborczej?

2024-02-13 13:07

Jaki jest skład obwodowej komisji wyborczej 2024? Wybory samorządowe już w kwietniu. Wiele osób chciałoby pracować przy wyborach i zasiadać w komisji wyborczej. Do przydzielenia są tam różne funkcje. Kim można zostać w obwodowej komisji wyborczej? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Skład obwodowej komisji wyborczej 2024
  2. Ile osób wchodzi w skład komisji wyborczej?
  3. Kim jest mąż zaufania?
  4. Kto może zostać mężem zaufania? Czy mąż zaufania dostaje wynagrodzenie?
  5. Kim jest obserwator społeczny i jakie ma zadania?

Skład obwodowej komisji wyborczej 2024

Obwodowa komisja wyborcza ma ustalone konkretne zadania. Jakie? Przede wszystkim do zadań obwodowej komisji wyborczej należy: przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości, przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej. Obwodową komisję wyborczą powołuje spośród wyborców, najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów, komisarz wyborczy. W skład komisji wyborczej wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego oraz członkowie komisji. 

Ile osób wchodzi w skład komisji wyborczej?

Skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej zależy od tego, gdzie znajduje się taka komisja. Ile więc osób wchodzi w skład komisji wyborcze? Przepisy to konkretnie określają. W skład każdej obwodowej komisji wyborczej powołuje się:

  • 7 osób w obwodach głosowania do 1000 mieszkańców;
  • 9 osób w obwodach głosowania od 1001 do 2000 mieszkańców;
  • 11 osób w obwodach głosowania od 2001 do 3000 mieszkańców;
  • 13 osób w obwodach głosowania powyżej 3000 mieszkańców.

Warto zwrócić uwagę, że kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która: jest obywatelem polskim; najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu; nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu. 

CZYTAJ: Wybory samorządowe 2024. Kiedy odbędą się wybory lokalne do miast i gmin w całej Polsce?

Kim jest mąż zaufania?

W komisjach wyborczych oprócz członków komisji są też inne osoby, które obserwują przebieg głosowania. To tzw. mąż zaufania i obserwator społeczny. Kim oni są? Mąż zaufania obserwuje przebieg wyborów i czuwa nad przebiegiem wyborów, ale nie może np. pomagać komisji w wykonywaniu jej czynności, jak choćby wydawanie karty do głosowania, pomagać wyborcom, czy też w ogólne dotykać kart do głosowania. Może natomiast kontrolować pracę komisji wyborczej i pilnować przestrzegania procedur, obserwuje przebieg liczenia głosów. Jak zostać mężem zaufania? Należy się zgłosić do komitetu wyborczego, bo mąż zaufania to właśnie reprezentant danego komitetu wyborczego. Pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona ma prawo wyznaczyć po jednym mężu zaufania do komisji wyborczych. Jeżeli jednak komitet wyborczy nie zarejestrował kandydatów lub list kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych, mężów zaufania reprezentujących ten komitet można wyznaczyć tylko do obwodowych komisji wyborczych na obszarze okręgu, w którym komitet ten zarejestrował kandydata lub listę kandydatów.

Kto może zostać mężem zaufania? Czy mąż zaufania dostaje wynagrodzenie?

Mężem zaufania może zostać osoba mająca czynne prawo wyborcze, która nie kandyduje w wyborach ani nie jest komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym, urzędnikiem wyborczym lub członkiem komisji wyborczej. Co warto wiedzieć mężowie zaufania w ostatnich wyborach mogli zarobić. Trzeba było jednak spełnić konkretne warunki, a dieta wynosiła 240 zł (było to 40 proc. zryczałtowanej diety członków komisji). Dieta wypłacana była jednak tym mężom zaufania, którzy obserwowali głosowanie przez co najmniej 5 godzin i obserwowali cały przebieg ustalania wyników głosowania, aż do momentu podpisania protokołu głosowania.

Kim jest obserwator społeczny i jakie ma zadania?

Obserwator społeczny ma za zadanie obserwować przebieg głosowania i liczenia głosów w dniu wyborów, kontroluje pracę komisji wyborczej i przestrzegania procedur. Co ważne obserwatorzy społeczni są delegowani przez organizację społeczną. 

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski
Nasi Partnerzy polecają