Wybory samorządowe 2024. Kiedy odbędzie się głosowanie? Jest oficjalna data
Wybory samorządowe, zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, które ukazało się w Dzienniku Ustaw 29 stycznia 2024 roku, odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Listy kandydatów na radnych muszą zostać zgłoszone do 4 marca. Natomiast kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mają czas na zgłoszenie swoich kandydatur do 14 marca. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia.
Wybory na prezydenta Tarnowa 2024. Jakby Kwaśny – Nasze Miasto Tarnów
Jakub Kwaśny jako pierwszy zadeklarował się, że zamierza ubiegać się w tegorocznych wyborach o stanowisko prezydenta Tarnowa. Polityka poparł wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem „Koalicja 15 października” powinna wystawić w Tarnowie, Krakowie i Nowym Sączu wspólnych kandydatów na prezydentów. W przypadku Tarnowa szef MON wskazał Jakuba Kwaśnego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie, reprezentującego klub radnych Nasze Miasto Tarnów, z którego wywodzi się również poseł Piotr Górnikiewicz, startujący w ostatnich wyborach parlamentarnych z list Trzeciej Drogi (PSL – Polska2050 Szymona Hołowni). W ten sposób Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiedział na apel posła Roberta Wardzały, przewodniczącego tarnowskiej Platformy Obywatelskiej, skierowany od środowisk „Koalicja 15 października” o wytypowanie wspólnego kandydata na stanowisko prezydenta Tarnowa. Jednak Jakub Kwaśny nie otrzymał poparcia miejscowej PO.
Jakub Kwaśny jest tarnowianinem, samorządowcem, nauczycielem akademickim, doktor nauk ekonomicznych, Dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK w latach 2021-2023, a także członkiem Międzynarodowej Rady EM Normandie Business School w Paryżu. Jakub Kwaśny może pochwalić się sporym doświadczeniem w lokalnym samorządzie.
Jakub Kwaśny – doświadczenie: radny Rady Miejskiej w Tarnowie, wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Miasta i Spraw Komunalnych (2006–2010), radny Rady Miejskiej w Tarnowie (2010–2014), radny Rady Miejskiej w Tarnowie (2014-2018), przewodniczący Komisji Rewizyjnej (2014–2015), przewodniczący Tarnowskiego Komitetu Rewitalizacji (od 2018 roku), Członek Rady Społecznej Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie (2011–2015), członek Rady Społecznej ZPS w Tarnowie, członek Komisji Mieszkaniowej TTBS w Tarnowie (od 2008). Od 2018 roku – przewodniczący tarnowskiej Rady Miejskiej.
Pracuje w Komisjach Rady Miejskiej w Tarnowie: Komisji Ekonomicznej, Doraźnej Komisji Statutowej – Przewodniczący Komisji oraz Doraźnej Komisji ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych. Należy do klubu radnych Nasze Miasto Tarnów.
Zawodowo zatrudniony od 2009 roku w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Krakowie na stanowisku adiunkta. Dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK w latach 2021-2023.
Prowadzi(ł) wykłady i zajęcia również w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej, a także dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Członek Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Przewodniczący Rady Programowej Radia Kraków SA w latach 2012-2017. Członek Międzynarodowej Rady EM Normandie Business School w Paryżu.
Wybory na prezydenta Tarnowa 2024. Krzysztof Rodak – kandydat bezpartyjny
Na początku stycznia 2024 roku swoją chęć ubiegania się o stanowisko prezydenta Tarnowa wyraził Krzysztof Rodak, były prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Nie jest popierany przez żadną partię i sam deklaruje apolityczność.
Krzysztof Rodak, jak samo o sobie mówi, jest tarnowianinem z urodzenia i wyboru. Ukończył SP nr 16 i równolegle szkołę muzyczną. Absolwent I LO w Tarnowie, klasy matematyczno-fizycznej. Na Politechnice Gdańskiej uzyskał tytuł magistra-inżyniera. Ukończył studium menedżerskie polsko-austriackie organizowane przez Austriacką Federalną Izbę Gospodarczą. Pasjonuje się muzyką jazzową, fizyką kwantową, brydżem sportowym oraz żeglarstwem.
Krzysztof Rodak – doświadczenie: opracował i zrealizował programy restrukturyzacji tarnowskiego ciepłownictwa: likwidacja kotłowni węglowych, modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczych, wdrożenie telemetrycznego systemu nadzoru pracy węzłów cieplnych w oparciu o wybudowaną sieć światłowodową. Doprowadził do dwukrotnego powiększenia przez MPEC udziału w tarnowskim rynku ciepła oraz do pozyskania akcjonariuszy: WFOŚ w Krakowie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Na modernizację tarnowskiego ciepłownictwa pozyskał preferencyjne źródła finansowania, m.in. z konwersji polskiego zadłużenia, unijnych, norweskich i krajowych funduszy. Spółka weszła na rynek producentów energii elektrycznej w kogeneracji, stając się liderem polskiego ciepłownictwa.
Jest współtwórcą i założycielem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Pełnił funkcję członka Rady Izby, a po utworzeniu oddziałów – przewodniczącego Rady Oddziału Południowo-Wschodniego. Równolegle pracował w radach programowych, prowadził szkolenia i wykłady. W 2021 roku, po zakończeniu kadencji zarządu, wycofał swoją aplikację do pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki w kolejnej kadencji. Powodem, brak akceptacji strategii właścicielskiej Gminy Miasta Tarnowa, w szczególności dotyczącej polityki dywidendalnej oraz odrzucenie oferty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dalszego uczestnictwa w spółce.
Po odejściu z MPEC S.A. rozpoczął samodzielną działalność gospodarczą o profilu energetycznym. Jest współzałożycielem i współfundatorem oraz wiceprezesem Fundacji Przyjazna Energia z misją i celami nakierowanymi na wspieranie transformacji energetycznej, poszanowania energii i środowiska naturalnego. W dalszym ciągu pozostaje konsultantem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
W latach 1996-1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Tarnowa. Do Zarządu Miasta powołany został przez Radę Miejską. W trakcie pełnienia funkcji nadzorował m.in. realizację miejskich inwestycji, sektor komunalny, kulturę, pomoc społeczną i funkcjonowanie spółek komunalnych.
Wybory na prezydenta Tarnowa 2024. Małgorzata Mękal – Platforma Obywatelska
Małgorzata Mękal, jak poinformował 2 lutego 2024 roku Robert Wardzała, szef tarnowskiej Platformy Obywatelskiej, została rekomendowana na kandydata na stanowiska prezydenta Tarnowa.
Małgorzata Mękal ma 50 lat, jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (mgr ekonomii, specjalizacja: ekonomika procesu inwestycyjnego i nieruchomości), ukończyła również studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA). Od 30 stycznia 2024 roku jest zastępczynią prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli. Jako wiceprezydent jest odpowiedzialna m.in. za sprawy związane z gospodarką, rozwój gospodarczy, promocję ofert gospodarczych miasta i współpracę z przedsiębiorcami, rozwój miasta i miejskich strategii, a także kontakt z radami osiedli.
Małgorzata Mękal – doświadczenie: swoją ścieżkę zawodową rozpoczynała w latach dziewięćdziesiątych jako maklerka giełdy towarowej w krakowskiej firmie International Business Poland sp. z o.o., później była jej dyrektorką handlową. Kolejny etap jej kariery zawodowej to dyrektorka Biura Maklerskiego firmy Australian Investments in Poland sp. z o.o.; w Krakowie.
W kolejnych latach zawodowo związała się z bankowością. W Pekao S.A. w Tarnowie pracowała w Wydziale Obsługi Podmiotów Gospodarczych. Stamtąd przeszła do Banku Pocztowego S.A. w Warszawie, w którym najpierw kierowała Wydziałem Obsługi Produktów Pocztowych, a później Wydziałem Aktywizacji Sprzedaży. Z jej inicjatywy stworzony został i uruchomiony oddział Banku Pocztowego S.A. w Tarnowie.
Przez niepełna dwa lata pracowała w Małopolskiej Telewizji Kablowej S.TAR w Tarnowie jako dyrektorka ekonomiczna.
Od 2004 roku, jako partnerka banku i dyrektorka oddziału w Tarnowie, związana jest z mBankiem S.A.
W Tarnowie znana jest również jako działaczka społeczna, autorka lub współautorka wielu inicjatyw, w które chętnie angażowała się lokalna społeczność. To z jej inicjatywy m.in. wystartowała w mieście pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego.
W kadencji 2010-2014 była radną Rady Miejskiej w Tarnowie i przez całą kadencję przewodniczyła Komisji Rozwoju Miasta.
Wybory na prezydenta Tarnowa 2024. Marek Ciesielczyk – Porozumienie Samorządowe Uczciwość
Marek Ciesielczyk, przewodniczący Antypartii i radny niezależny Rady Miejskiej w Tarnowie, ogłosił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 lutego 2024 roku, że jest gotowy do walki o stanowisko prezydenta Tarnowa. Polityk w kwietniowych wyborach będzie reprezentował komitet Porozumienie Samorządowe Uczciwość. Marek Ciesielczyk poinformował również, że bierze pod uwagę poparcie innego kandydata, ale nie będącego z Prawa i Sprawiedliwości.
Marek Ciesielczyk jest mieszkańcem Tarnowa, politologiem i publicystą. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie i zajmuje trzecią pozycję na liście rankingowej najlepszych absolwentów w powojennej historii szkoły. Studiował matematyką i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był działaczem antykomunistycznego ruchu studenckiego, redaktorem naczelnym podziemnego pisma „Po prostu bis” oraz współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Na wniosek Prezesa IPN został uhonorowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wolności i Solidarności.
Marek Ciesielczyk – doświadczenie: studiował historię, politologię i filozofię na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, gdzie w 1988 roku obronił doktorat. Stypendysta w Oksfordzie, Cambridge, Londynie. Wygłaszał liczne wykłady na temat Europy Środkowo-Wschodniej i ZSRR m.in. w Stanford University, University of California at Berkeley, Council for Inter-American Security w Waszyngtonie, University of Hawaii at Hilo na Hawajach, El Colegio de Mexico w Meksyku, London School of Economics and Political Science w Londynie oraz we „Wszechnicy Radiowej” w Radio Wolna Europa w Monachium.
Pracownik naukowy Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, wykładowca w Uniwersytecie Gdańskim. Europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu, redaktor naczelny miesięcznika i portalu „Prawdę mówiąc oraz „Zjednoczeni dla Tarnowa”. Realizuje w archiwach IPN-u projekt badawczy „Służby Bezpieczeństwa wśród Polonii”. Prowadził na ten temat wykłady m.in. w San Diego, San Francisco, Los Angeles, Tacoma, Phoenix, Las Vegas, Denver, Dallas, Houston, Fort Lauderdale i St. Petersburg na Florydzie, w Waszyngtonie, Filadelfii, Bostonie, Chicago, Toronto, Montrealu, Calgary, Edmonton, Vancouver, Londynie, Cambridge, Leeds, Edynburgu, Dublinie, Wiedniu.
Pięciokrotnie wybierany do Rady Miejskiej w Tarnowie. Sprawował również funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie. Od 2018 roku jest przewodniczącym Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Tarnowie.