Nawrocki , Trzaskowski

i

Autor: Art Service/Super Express (2)

Największe emocje i wpadki

Debata, której nie było? Prawica zdominowała sieć, a kandydaci mijali się z prawdą

2025-04-15 17:23

Wybory prezydenckie 2025 rozgrzewają internet. Według raportu Res Futury, Europejskiego Kolektywu Analitycznego, to nie programy kandydatów, lecz emocje, forma i widowisko przyciągnęły uwagę odbiorców. Debata w TV Republika stała się cyfrowym polem bitwy, zdominowanym przez prawicę.

Trzaskowski zniknął, ale to o nim mówili wszyscy

Nieobecność Rafała Trzaskowskiego okazała się... najbardziej komentowana. Aż 31 proc. unikalnych wzmianek dotyczyło właśnie jego. „To był błąd”, „ucieczka”, „brak szacunku dla wyborców” – dominowały negatywne oceny. Paradoksalnie to właśnie nieobecny kandydat PO był głównym bohaterem.

Mentzen kontra Braun: kto wygrał, a kto się pogubił?

„Mentzen miał więcej entuzjastycznych wskazań, ale równie dużo głosów krytycznych” – czytamy w analizie. Z kolei Grzegorz Braun „uzyskał najlepszy bilans”, jeśli chodzi o proporcje ocen pozytywnych i negatywnych.

Prawicowi wyborcy zdominowali debatę. „Najbardziej aktywnymi internautami byli sympatycy Konfederacji oraz innych opcji prawicowych” – wskazano w raporcie. To właśnie zwolennicy Mentzena i Brauna wygenerowali największy szum w sieci.

Rozczarowanie? Mentzen i Nawrocki. „Brak elastyczności”, „mechaniczne odpowiedzi”

Choć Mentzen był jednym z najczęściej wspominanych kandydatów (27 proc. wzmianek), wielu komentatorów wyrażało rozczarowanie: „powtarzalność przekazu”, „brak elastyczności”, „unikanie merytorycznych odpowiedzi”.

Z kolei Karol Nawrocki, popierany przez PiS, został oceniony jako „niespontaniczny” i „nieautentyczny”. Jego udział w debacie był jednym z najbardziej krytykowanych momentów całego wydarzenia.

Fakty kontra emocje: kandydaci mijali się z prawdą

Jak podkreślono w analizie, część wypowiedzi podczas debaty była niezgodna z faktami. Przykład?

„Jako prezydent będę dążył do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego” - zapowiedział Karol Nawrocki.

Tyle że nie można wypowiedzieć unijnego paktu migracyjnego. „To pakiet wiążących aktów prawnych UE – nie da się go jednostronnie wypowiedzieć” – zauważa Res Futura. Jego niewdrażanie mogłoby skończyć się postępowaniem przed TSUE.

„Ośrodkach integracji nielegalnych migrantów” - wspominał też Nawrocki.

Tymczasem w Polsce nie istnieją takie ośrodki. Funkcjonują jedynie ośrodki dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową i Centra Integracji Cudzoziemców, które oferują wsparcie, ale nie zakwaterowanie.

„Mamy najdroższe kredyty hipoteczne w Europie” - stwierdził Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi. 

To również nieaktualna teza. Owszem, Polska miała najwyższe stawki latem 2024 roku, ale w lutym 2025 r. wyprzedziła nas Rumunia z 7,8 proc. Oprocentowanie w Polsce spadło do 7,54 proc.

 Sławomir Mentzen przekonywał:

„To rząd ograniczał możliwości płatności gotówką”. 

Prawda? Po części. Rząd PiS faktycznie próbował ograniczyć limity w Polskim Ładzie, ale ostatecznie je utrzymał. Unia Europejska wprowadza teraz własne ograniczenia – wyższe niż obecnie w Polsce. Mentzen wspomniał też:

„Żołnierze skarżą się na brak amunicji”. 

Eksperci mówią wprost: brakuje amunicji artyleryjskiej – ale nie tej do broni strzeleckiej. „To nie może być prawda, ponieważ ogół żołnierzy nie spotyka się z amunicją artyleryjską” – wyjaśnia Andrzej Kiński, redaktor naczelny Wojsko i Technika.