Sztab kryzysowy we Wrocławiu 22.09.2024

i

Autor: PAP/Maciej Kulczyński

Sytuacja powodziowa

Zielone szkoły dla dzieci z terenów powodziowych. Szefowa MEN podała szczegóły

2024-09-22 7:07

We Wrocławiu o godz. 7.00 zebrał się sztab powodziowy z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i minister edukacji Barbary Nowackiej. Szefowa MEN przedstawiła konkretne rozwiązania dotyczące pomocy dzieciom i młodzieży.

Sytuacja powodziowa w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) spodziewa się, że kulminacja fali wezbraniowej, która dotrze do Głogowa około godz. 14.00, przekroczy stan alarmowy o około 2,5 metra i może sięgnąć 695-705 cm. Podczas powodzi w 1997 r. poziom wody wynosił w tym mieście 712 cm. IMGW dodał po godz. 6.30, że stan alarmowy przekroczony jest na 29 stacjach hydrologicznych, a stany ostrzegawcze na 21.

Największe przekroczenie stanu alarmowego notowane zostało w Brzegu Dolnym – 268 cm.  Z kolei na godzinny poranne w poniedziałek prognozowane jest dotarcie kulminacji fali wezbraniowej do Nowej Soli, która ma o nieco ponad 2 m przekroczyć stan alarmowy, a poziom wody może wzrosnąć do 665–675 cm.

Sztab powodziowy z minister edukacji Barbarą Nowacką

W niedzielnym sztabie udział brała też Barbara Nowacka. Minister edukacji przedstawiła sytuację szkół i uczniów na ternach dotkniętych powodzią. Jak przekazała jest 3 tys. placówek dotkniętych powodzią , co sprawia, że w potrzebie jest 400 tys. uczniów:

3044 placówki na terenach dotkniętych powodzią czyli tam gdzie mamy klęskę żywiołową, to jest ok. 412 tys. dzieci i młodzieży mieszkających na tych obszarach. Jesteśmy jak najbardziej gotowi na działania celowane, żebym tym wszystkim, którzy są ofiarami powodzi pomóc jak najszybciej i jak najsprawniej

- Jesteśmy gotowi na działania, by tym, którzy są ofiarami pomóc jak najszybciej - podkreśliła Nowacka. Minister przedstawiała, że uczniowie będą zaopiekowani w ramach tzw. zielonych szkół. - Bardzo chciałabym poprosić samorządowców, że jeśli państwo dysponujecie ośrodkami, zgłaszajcie nam je przez dedykowaną stronę zieloneszkoly.men.gov.pl - poprosiła Nowacka. 

Na stronie zieloneszkoly.men.gov.pl, czytamy: 

  • Minister Edukacji uruchamia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej możliwość zgłaszania poszkodowanych szkół z południa kraju, które dla swoich uczniów chcą zorganizować wycieczki szkolne w miejsca nie dotknięte skutkami powodzi.
  • Wyjazdy będą organizowane do miejscowości, które zgłoszą się z inicjatywą przyjęcia uczniów z tych terenów lub do ośrodków wypoczynkowych, czy sportowych, które zaproszą uczniów i zorganizują program pobytu, z uwzględnieniem wieku uczniów (wg podziału na klasy 1–3, 4–6, 7–8 i uczniów szkół ponadpodstawowych).
  • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wspiera skoordynowanie działań pomiędzy szkołą a organizatorami pobytu uczniów poza ich miejscem zamieszkania, a także umożliwienie organizacji darmowego transportu dla uczniów do miejsca pobytu i powrotu do domu.
Zniszczenia we wsiach Rudawa i Bodzanów