Zbigniew Ziobro

i

Autor: PAP/Tomasz Wiktor Zbigniew Ziobro

O co chodzi?

Zbigniew Ziobro zabrał głos ws. Mariki. „Dziewczyna, którą okradziono z wolności”

2023-07-15 19:19

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zabrał głos w sprawie 21-letniej Mariki, która została skazana na trzy lata pozbawienia wolności. Podczas konferencji polityk poinformował, że skorzysta ze swoich uprawnień, by móc przerwać wykonywanie kary przez dziewczynę. Dlaczego?

Zbigniew Ziobro odniósł się w sobotę 15 lipca do sprawy Mariki, która została skazana na 3 lata więzienia za rozbój w trakcie Marszu Równości w Poznaniu w sierpniu 2020 roku. Iordo Iuris wniosło o przerwanie kary dla 21-latki. Oskarżona przeprosiła poszkodowaną oraz wyraziła żal za swoje postępowanie. Od roku przebywa w więzieniu.

- W geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii Marika - wraz z trzema innymi osobami - usiłowała wyrwać kobiecie torbę w barwach logotypu ruchu LGBT; następnie została oskarżona o usiłowanie rozboju, za co sąd skazał ją na trzy lata pozbawienia wolności – uzasadniono.

Teraz do sprawy odniósł się Zbigniew Ziobro. - Ofiarą rozboju padła Marika, którą okradziono z wolności. Używano przemocy sądowej po to, żeby wsadzić do więzienia. W tej sprawie zleciłem przygotowanie i wysłanie do Sądu Najwyższego skargi nadzwyczajnej. Jest to sytuacja wyjątkowo bulwersująca. Sąd z przyczyn ideologicznych pozbawił młodą kobietę wolności, skazując ją na trzy lata ciężkiego więzienia. To się w głowie nie mieści – poinformował minister sprawiedliwości.

Stwierdził także, że po zapoznaniu się z aktami sprawy wycignął ze sprawy wnioski, iż polskie sądy wracają do mentalności z czasów komuny, gdy z przyczyn politycznych i ideologicznych zamyka się ludzi w więzieniach. Ponadto uznał skazanie Marikiza usiłowanie rozboju za bezzasadne, a teraz 21-latka czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu.

- Sądy bezwzględnie karzą Polaków za obronę wiary i wartości. Za atakowanie kościołów, bicie wierzących i opluwanie policjantów puszczają wolno. Osobna sprawa to działania w tej sprawie niektórych prokuratorów. Nie pozostanie to bez konsekwencji… - czytamy na profilu Zbigniewa Ziobry na Twitterze.

QUIZ Wiesz, jakie wykształcenie mają polscy politycy? To nie takie oczywiste!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: kim z wykształcenia jest były prezydent Lech Wałęsa?
Express Biedrzyckiej - Zbigniew GIRZYŃSKI, Dariusz JOŃSKI, Tomasz TRELA RUNDA 1