Babciowe

i

Autor: Art Service/Super Express, Shutterstock Babciowe

Nowy sondaż

Zapytali Polaków o najnowszy pomysł Tuska. Jednoznaczna opinia. "Polityczny słuch opuścił PiS"

2023-03-29 8:52

Propozycja "babciowego" ogłoszona przez Donalda Tuska wywołała szeroką dyskusję. Zjednoczona Prawica zarzuca liderowi PO, że to czysty populizm. Opozycja studzi emocje i proponuje dyskusję nad wsparciem finansowym dla matek, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy i opłacić opiekę nad maluszkiem. A co o tym pomyśle sądzą Polacy? Spytała ich o to w najnowszym sondażu Wirtualna Polska. Odpowiedzi są zaskakujące.

Spis treści

  1. Donald Tusk proponuje kobietom "babciowe". Ile wyniesie nowe świadczenie?
  2. Eksperci o "babciowym": To próba aktywizacji młodych wyborców przed wyborami 2023
  3. Najnowszy sondaż wyborczy. Polacy wypowiedzieli się o "babciowym" Tuska
  4. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej popierają "babciowe" świadczenie
  5. Wyborcy PiS nie ufają Tuskowi i nie chcą jego pomysłu

Donald Tusk proponuje kobietom "babciowe". Ile wyniesie nowe świadczenie?

Donald Tusk rozpoczął serię spotkań przedwyborczych. I choć wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu będą dopiero jesienią, lider Koalicji Obywatelskiej robi wiele i obiecuje wiele, aby wybory parlamentarne 2023 wygrała opozycja. I tak na spotkaniu z wyborcami w Częstochowie zaproponował niedawno świadczenie dla kobiet, które chciałyby wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, tzw. babciowe. Matki miałyby dostać 1500 zł miesięcznie. W ten sposób mogłyby opłacić żłobek lub nianię, zapewniając opiekę maluszkowi. Jak wyjaśniał Tusk, panie mogłyby także podzielić się pieniędzmi z babciami za opiekę nad dziećmi, stąd nazwa świadczenia - "babciowe". 

Eksperci o "babciowym": To próba aktywizacji młodych wyborców przed wyborami 2023

Eksperci zwracają uwagę, że "babciowe" to próba aktywizacji młodych wyborców. Politycy mają inne zdanie. Zjednoczona Prawica mówi wprost o populizmie Tuska, a opozycja, studząc nieco emocje, proponuje dyskusję nad tym pomysłem. Sami wyborcy są ciekawi, w jaki sposób szef PO ma zamiar sfinansować swój pomysł. Dopytywali o Tuska studenci podczas spotkania w Opolu.

Mam obsesję na tym punkcie, żeby państwo zaczęło wspierać tych, którzy chcą pracować (...) Publiczne pieniądze trzeba traktować jako bodziec do jeszcze większej aktywności i kreatywności, a nie jałmużnę. Taka osoba, która wraca do pracy - z punktu widzenia państwa jest tańsza, a nie droższa od tej, która zostaje w domu - mówił Donald Tusk podczas spotkania w Opolu.

Najnowszy sondaż wyborczy. Polacy wypowiedzieli się o "babciowym" Tuska

A co o "babciowym" sądzą Polacy? Spytała ich o to w najnowszym sondażu Wirtualna Polska. "Wyniki świadczą niejako o tym, że PiS stracił "polityczny słuch". Okazuje się, że ponad połowa Polaków - 51,7 proc. dobrze ocenia pomysł "babciowego" (21 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie dobrze", 30,7 proc. - "raczej dobrze")" - czytamy na WP.pl. Pomysł nowego świadczenia negatywnie ocenia 33,8 proc. Polaków (z czego odpowiedź "zdecydowanie źle" wybrało 17,2 proc. badanych, a "raczej źle" - 16,6 proc.). 14,5 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej popierają "babciowe" świadczenie

Ciekawie wyglądają wyniki z uwzględnieniem preferencji politycznych. Jak pisze WP.pl, pomysł "babciowego" najbardziej podoba się wyborcom Koalicji Obywatelskiej. Pozytywnie ocenia go aż 76 proc. badanych. Ale sporo zwolenników ma on też wśród wyborców PSL i Kukiz'15 - aż 68 proc. Prawie połowa wyborców Lewicy również jest na tak" - 48 proc. Ale, co ciekawe, jednak 51 proc. ankietowanych deklarujących poglądy lewicowe pomysł "babciowego" oceniła negatywnie. Z kolei zwolennicy Konfederacji są na nie - taką odpowiedź dało aż 44 proc. badanych.

Wyborcy PiS nie ufają Tuskowi i nie chcą jego pomysłu

"A co sądzą wyborcy PiS, ugrupowania słynącego z wielu programów socjalnych, w tym popularnego 500 plus? Okazuje się, że 61 proc. z nich źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera Platformy Obywatelskiej" - pisze WP.pl. Pozytywną opinię o "babciowym" ma jedynie 22 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy.

Sonda
Podoba ci się pomysł "babciowego"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany