Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceministrem sprawiedliwości, a od 2018 roku zajmował się także Funduszem Sprawiedliwości. W związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie Funduszu przez Prokuraturę, złożono wniosek o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski. Jak się okazało, Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych rozpatrzyło go pozytywnie.
- Informuję, że komisja przedłoży wysokiemu Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pana posła Marcina Romanowskiego w zakresie wszystkich 11 zarzutów przedstawionych we wniosku - przekazał przewodniczący komisji Jarosław Urbaniak z KO.
Dodał, że będzie rekomendować propozycję na wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowy areszt dla Marcina Romanowskiego. Wcześniej zaś rzeczniczka prokuratura generalnego prok. Anna Adamiak mówiła, że istnieje uzasadnione podejrzenie, jakoby poseł miał popełnić 11 przestępstw.
- Przestępstwa te polegały na udziale w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych - oznajmiła.
Sejm zajmie się immunitetem Marcina Romanowskiego podczas posiedzenia, jakie odbędzie się w dniach 11-12 lipca.