Poruszające gesty pamięci

Wzruszający widok grobu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Niezłomny duch, niezapomniany bohater

2024-11-03 9:00

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny, społecznik i orędownik prawdy, zmarł 9 stycznia 2024 roku po długiej walce z chorobą nowotworową. W ramach obchodów Wszystkich Świętych nasz fotoreporter odwiedził jego grób na cmentarzu w Rudawie, gdzie znajduje się wyjątkowa kapliczka, będąca miejscem spoczynku księdza. Miejsce to przyciąga spokojem i jest pełne symbolicznych elementów oddających hołd jego zasługom.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zapisał się na kartach historii Polski jako człowiek niezłomny i „dobry jak chleb” – tymi właśnie słowami, widniejącymi na jego grobie, przyjaciele i bliscy wyrazili jego wielkie serce i poświęcenie dla innych. W czasach PRL działał w opozycji demokratycznej, a jako duszpasterz Ormian i obrońca ludzkiej godności, odprawiał msze za ojczyznę i angażował się w pomoc prześladowanym. Jego działalność wywoływała represje, niejednokrotnie był brutalnie pobity przez Służbę Bezpieczeństwa, lecz nie zrezygnował z walki o prawdę i sprawiedliwość. Jego dziedzictwo obejmuje także działalność charytatywną. To dzięki niemu powstały liczne ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w całej Polsce.

Miejsce jego spoczynku jest wyjątkowe. To kapliczka na cmentarzu w Rudawie, otoczona kolorowymi chryzantemami i zapalonymi zniczami, tworzy ciepłą i refleksyjną atmosferę. W centralnej części grobu znajduje się tablica z jego wizerunkiem oraz wiele symboli religijnych, takich jak figurki Matki Bożej i świętych, które świadczą o głębokiej wierze towarzyszącej mu przez całe życie. Kapliczka przyciąga spokojem, a opadające jesienne liście dodają jej nostalgicznego uroku. Przyniesione przez bliskich kwiaty i kartki z napisem „Pamiętamy” od Fundacji im. Brata Alberta przypominają o jego niestrudzonym zaangażowaniu w pomoc najsłabszym i najbardziej potrzebującym.

Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego odbył się 17 stycznia 2024 roku, a jego odejście uczczono minutą ciszy w Sejmie RP, co podkreśliło ogromne zasługi tego duchownego i społecznika dla polskiego społeczeństwa. Grób w Rudawie stał się miejscem odwiedzin tych, którzy znali ks. Tadeusza osobiście, jak i tych, którzy inspirowali się jego walką o prawdę i sprawiedliwość.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego miejsca, które oddaje hołd człowiekowi, który poświęcił swoje życie dla innych. Miejsce to skłania do zadumy, przypominając o niezłomnym duchu ks. Isakowicza-Zaleskiego, którego dziedzictwo pozostanie żywe w sercach tych, którym pomagał i których inspirował swoją niezłomną postawą.

Sonda
Jak oceniasz dziedzictwo ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego?
Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego
Zarzuty dla Macierewicza? Jakubiak na prezydenta i rekordowy deficyt Tuska! | DUDEK o polityce
prof. Antoni Dudek
DUDEK o polityce || prof. Antoni Dudek