Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda

i

Autor: SUPER EXPRESS (2) Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda

Wybory prezydenckie 2020. KAPITALNY wynik Trzaskowskiego w drugiej turze. Duda w OPAŁACH [SONDAŻ]

2020-05-29 10:42

Choć nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie odbędą się wybory prezydenckie 2020, atmosfera z dnia na dzień gęstnieje. Wszystko wskazuje na to, że wszystko nie zakończy się na pierwszej turze, natomiast w drugiej turze spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” jasno pokazuje, że obecna głowa państwa ma się czego obawiać! Różnica między nim, a prezydentem Warszawy jest niewielka. Duda wygrywa zaledwie o włos, a Trzaskowski ma powody do radości!

Dla Andrzeja Dudy wybory prezydenckie 2020 nie będą łatwe, co przyznają nawet sami politycy obozu rządzącego. - Nastawiam się na bardzo trudną kampanię, apeluję do zwolenników Andrzeja Dudy o jak największe zaangażowanie, z całą pewnością to nie będzie spacerek, będziemy musieli mocno pracować, by wygrać wybory – nawoływał dziś na antenie radiowej Jedynki Adam Bielan, rzecznik sztabu prezydenta.

ZOBACZ TEŻ:Wybory prezydenckie 2020. Komorowski ocenił poparcie Dudy. Wszyscy turlają się ze śmiechu

W ciągu zaledwie kilku tygodni sytuacja bowiem diametralnie się zmieniała. Jeszcze w kwietniu środowisko Dudy cieszyło się, że cała walka o Pałac Prezydencki może zakończyć się na pierwszej turze, badania pokazywały, że prezydent może liczyć na poparcie sięgające nawet prawie 60 proc. Ale później z kandydowania wycofała się Małgorzata Kidawa-Błońska, zastąpił ją Rafał Trzaskowski. I tak nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej zaczął zagrażać Dudzie. W ostatnim badaniu Instytutu Badań Pollster Trzaskowski zanotował fenomenalny wynik, zaś u Dudy pojawił się wyraźny spadek (więcej o tym TU).

Wyboby. II tura

i

Autor: Redakcja SE Wyboby. II tura

Środowiska prezydenta nie ucieszy zapewne również kolejny nasz sondaż, tym razem pokazujący, jak mogłaby przebiegać druga tura. Na Andrzeja Dudę głos oddało 51,32 proc. badanych, na Rafała Trzaskowskiego – 48,68 proc. - W oczywisty sposób od co najmniej wyborów samorządowych w 2018 roku wiemy, że w przypadku starcia kandydata PiS i jakiejkolwiek innej partii, będzie włączał się mechanizm plebiscytu. W drugich turach dochodzi do kumulowania się głosów na kandydatów opozycyjnych, choć oczywiście nie wszystkich głosów. Istotna część wyborców jest wciąż motywowana „antypisem”, aniżeli sympatią, czy aprobatą dla programu kandydata opozycji – zauważa prof. Rafał Chwedoruk.

Politolog zwraca jednak uwagę na tak zwany efekt Trzaskowskiego. - To efekt nowości. Trzaskowski pojawił się w zasadzie w środku kampanii wyborczej, wszyscy na niego zwracamy uwagę. Po drugie jest kandydatem w przeciwieństwie do wielu kontrkandydatów politykiem będącym bardziej rozpoznawalnym dla osób zainteresowanych polityką. Wreszcie Rafał Trzaskowski ma za sobą doświadczenie własnej kampanii wyborczej i ma za sobą największą partię opozycyjną, której możliwości oddziaływania na opinię publiczną są większe niż wszystkich pozostałych ugrupowań, czy też kandydatów, którzy nie są formalnie związani z partiami – dodaje politolog.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 26-27.05.2020 roku metodą CAWI na próbie 1038 dorosłych

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 28 V (goście: Biedroń, Sośnierz)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE