Wybory

i

Autor: redakcja

Prokuratura

Wybory kopertowe zbada zespół prokuratorów. Pod lupą lista kluczowych nazwisk

2024-10-24 20:47

Wybory kopertowe pod lupą prokuratury. Okazuje się, że jeden prokurator do zbadania tej sprawy to za mało. W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie ma powstać zespołu prokuratorów do prowadzenia śledztwa dotyczącego wyborów kopertowych, które miały odbyć się w Polsce 10 maja 2020 roku. Na długiej prokuratorskiej liście osób są same znane nazwiska najważniejszych osób w państwie za rządów PiS.

Prokuratura o wyborach kopertowych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała komunikat, w którym informuje, że nadzoruje postępowanie sygn. 3041-1 Ds.172.2022 w sprawie o czyny z art. 231 § 1 kk, zainicjowane licznymi zawiadomieniami skierowanymi do Prokuratury przez m.in. posłów, senatorów, samorządowców, przedstawicieli związków zawodowych i obywateli, dotyczącymi ustanowienia trybu korespondencyjnego udziału w wyborach powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. jako jedynej formy głosowania w ustawie uchwalonej  w dniu 6 kwietnia 2020 r.

W komunikacie czytamy, że w dniu 23 października 2024 roku do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęły, za pośrednictwem Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, przesłane przez Komisję Śledczą do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego zawiadomienia z dnia 22 października 2024 roku złożone na podstawie  art. 304 § 1 k.p.k. w zw. z art. 11i ustawy z dnia 21 stycznia 1999r. o sejmowej komisji śledczej dotyczące szeregu przestępstw popełnionych w związku z organizacją przedmiotowych wyborów m.in. z art. 231 § 1 k.k. i inne,  przez:

  • Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego,
  • Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka,
  • Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego,
  • Jarosława Kaczyńskiego,
  • Marszałek Sejmu Elżbietę Witek,
  • Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina,
  • Wiceministra Aktywów Państwowych Artura Sobonia,
  • Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Tomasza Szczegielnika,
  • Członków Zarządu Poczty Polskiej S.A. w osobach: Tomasza Zdzikota, Grzegorza Kurdziela, Tomasza Cicirko, Andrzeja Bodzionego, Pawła Przychodzenia i Tomasza Jankę,
  • Członków Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w osobach: Macieja Biernata, Piotra Ciompę i Tomasza Sztangę,
  • Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka,
  • Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Materiały te zostały dołączone do prowadzonego postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, które ma charakter wielowątkowy i bardzo rozwojowy. 

Prokuratura informuje, że z uwagi na konieczność przeprowadzenia m.in. analizy materiałów przekazanych przez Komisję Śledczą, a następnie wykonania ponad przeciętnej ilości czynności procesowych, co znacząco przekracza możliwości jednego prokuratora i może prowadzić do rażącej przewlekłości postępowania pozostającego w bezpośrednim zainteresowaniu opinii publicznej, Prokurator Okręgowy w Warszawie w oparciu o art. 56 § 2 ustawy Prawo o Prokuraturze oraz § 126 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości – Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury wystąpił w dniu 24 października 2024 r. do Prokuratora Regionalnego w Warszawie o powołanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zespołu prokuratorów do prowadzenia rzeczonego śledztwa.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski

Quiz: My podajemy nazwisko, a Ty dopasowujesz partie. Pytania proste jak drut!

Pytanie 1 z 15
Jarosław Kaczyński:
TRZASKOWSKI ZMIERZY SIĘ Z CZARNKIEM? Prof. Flis: Czarnek działa jak płachta na byka! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Nasi Partnerzy polecają