Sąd Najwyższy rozpoznał w piątek cztery skargi na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o odmowie rejestracji kandydatów. Jedyną, która została uwzględniona jest skarga Waldemara Witkowskiego. Jak tłumaczono w postanowieniu: – Sąd Najwyższy uznał, że w sytuacji, w której kandydat (...) złożył zawiadomienie o uczestnictwie w wyborach wyznaczonych na dzień 28 czerwca 2020 r. i przedstawił podpisy poparcia, udzielone przez co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wyboru do Sejmu RP, to prokonstytucyjna wykładnia przepisów tej ustawy przemawia za uznaniem, że w ten sposób spełnił wymóg wynikający z art. 127 ust. 3 Konstytucji RP. Nie ma przy tym znaczenia, że część podpisów poparcia została złożona w związku z wyborami wyznaczonymi na 10 maja 2020 r., a część – z wyborami wyznaczonymi na 28 czerwca 2020 r. Istotne jest, że kandydat wykazał się łącznie poparciem ponad 100 000 obywateli.
Kim jest Waldemar Witkowski? Syn Ryszarda i Aleksandry urodził się 29 października 1953 r. w Poznaniu. Jest przewodniczącym Unii Pracy (od 2006 roku) i samorządowcem oraz działaczem spółdzielczym.
Ukończył w 1978 studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej, a następnie podyplomowe studia pedagogiczne. W latach 1976–1990 był członkiem PZPR.
Kilkukrotnie próbował dostać się do polskiego parlamentu, ale nigdy mu się to nie udało. Bezskutecznie starał się również o mandat europosła. Zasiadał natomiast w sejmiku województwa wielkopolskiego. Tam też piastował stanowisko wicewojewody.
Ma czworo dzieci: Monikę, Macieja, Wiktorię i Wojciecha. W 2011 wziął ślub z Karoliną.